lemondás;táncművészet;Novák Ferenc;kultúrharc;független színházak;Magyar Táncművészek Szövetsége;

- Lemondásával tiltakozik Novák Ferenc Tata a független társulatok ellehetetlenítése ellen

Úgy véli, az, hogy a független társulatok vagy semmit, vagy megalázó kolduspénzt kaptak, feltehetőleg a végtelenül káros kultúrharc eredménye.

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfus levelet juttatott el a Magyar Táncművészek Szövetsége májusban újraválasztott elnökségének és tiszteletbeli elnökségének, amelyben lemond a tiszteletbeli elnökségi tagságáról - írja az Index.

Döntését azzal indokolta, hogy a független társulatok nagy része az úgynevezett többlettámogatásból vagy semmit, vagy elenyészően kis összeget kapott, ez pedig több nemzetközileg is elismert, nagyszerű társulatot tett működésképtelenné, jeles alkotók munkásságát nullázta le.

A kuratórium döntésének szakmai szempontrendszere, ha van ilyen egyáltalán, ismeretlen a magyar táncszakma majdnem egésze előtt

– írja Novák Ferenc Tata.

A lap birtokába jutott levelében úgy fogalmaz, hogy az elmúlt években a szövetség elnöksége teljesen tehetetlen volt, és minden jel szerint az új elnökség sem fog meghallgatásra találni, mert nincs olyan kompetens személy, aki szóba állna velük.

Az, hogy a függetlenek vagy semmit, vagy megalázó kolduspénzt kaptak, feltehetőleg a végtelenül káros kultúrharc eredménye, írja, de úgy véli: 

„a mindenkori kulturális kormányzat vagy annak megmondóemberei nem mondhatnak le a független magyar táncszakmáról, akkor sem, ha némely formációt vagy alkotót másképp gondolkodónak bélyegeznek”.

Ebben a helyzetben nincs arra kilátás, hogy erről a kérdésről bárkivel, aki tehetne ez ellen a helyzet ellen párbeszédet tudna folytatni, szeretett szakmájáért és a kollégáiért bármit tudna tenni.

A levelet eljuttatta a Magyar Táncművészek Szövetsége vezetőinek, mások mellett Ertl Péternek, Bozsik Yvette-nek, Kiss Jánosnak, Zsurávszky Zoltánnak, Török Jolánnak, Solymosi Tamásnak és Mihályi Gábornak.

Adatokból készített építményt mutat be a Lengyel Pavilon a Velencei Építészeti Biennálén, míg az Egyesült Államok Pavilonjában a műanyagra esik a fókusz.