Az Európai Unió nem törli el a Koszovó elleni gazdasági büntetőintézkedéseket mindaddig, amíg a pristinai kormány nem tesz konkrét lépéseket az észak-koszovói feszült helyzet csillapítása érdekében - jelentette ki Miroslav Lajcák, az Európai Unió Belgrád és Pristina közötti párbeszédért felelős különmegbízottja Pristinában.
A Koha Ditore című pristinai napilap szerdai beszámolója szerint a különmegbízott kedden tárgyalt Albin Kurti koszovói miniszterelnökkel a helyzet kezeléséről.
A Szerbia és Koszovó közötti feszültség az utóbbi hónapokban kiéleződött. Koszovóban május végén zavargások törtek ki, amikor a helyi szerbek által bojkottált áprilisi helyhatósági választások után a többségében szerbek lakta térségben az ott leadott albán szavazatok alapján, mindössze 3,5 százalékos részvételi arány mellett megválasztott albán polgármesterek el akarták foglalni hivatali posztjukat. A (zömmel) helyi szerbek koszovói rendőrökre és a NATO irányítása alatt álló békefenntartó haderő, a KFOR olasz és magyar katonáira támadtak.
Az Európai Unió azt követően vezetett be gazdasági és politikai szankciókat Koszovóval szemben, hogy az ország vezetése nem tett semmit a helyzet kezelése érdekében. Az intézkedések között a koszovói politikusok uniós intézményekbe történő meghívásának és a pénzügyi támogatásoknak a felfüggesztése is szerepel.
Miroslav Lajcák most közölte, személy szerint nem szeretné, hogy szankciók továbbra is fennmaradjanak, éppen azért érkezett Pristinába, hogy olyan döntések szülessenek, amelyek feleslegessé teszik ezeket. Hozzátette, az Európai Unió azt is elvárja, hogy Szerbia is konstruktív szereplőként vegyen részt a válságkezelésben. Ennek érdekében Miroslav Lajcák szerdán Belgrádban folytat tárgyalásokat Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnökkel. A különmegbízott megemlítette, hogy az EU Szerbia ellen is készen áll büntetőintézkedéseket bevezetni, amennyiben úgy ítéli meg, hogy Belgrád nem teljesíti az uniós feltételeket.
Albin Kurti nem nyilatkozott a sajtónak, ugyanakkor közleményében igazságtalannak nevezte a szankciókat, amelyek szerint aszimmetrikussá teszik a párbeszédet Szerbiával. Kiemelte, a koszovói kormány semmit nem tesz, ami fokozná a feszültséget, a helyi albán rendőrök csak a közbiztonság megőrzése érdekében tartózkodnak az utcákon.
Az Európai Unió, az Egyesült Államok és Szerbia is azt várja, hogy megismételjék az önkormányzati választásokat a négy, szerb többségű koszovói önkormányzatban. Ennek lehetőségétől Albin Kurti nem zárkózott el, sőt az utóbbi napokban többször is közölte, hogy amennyiben a szerbek ígéretet tesznek arra, hogy nem bojkottálják a voksolást, hajlandó a választások ismételt kiírására.