;

BRFK;pénzmosás;körözés;bűnszervezet;gyanúsítottak;felderítés;rajtaütés;lefoglalás;milliárdok;zár alá vétel;visszaszerzés;

- Már 3,1 milliárd forintot szereztek vissza a rendőrök a hatalmas pénzmosó hálózat felszámolásából

A nyomozásnak 69 gyanúsítottja van, öt embert köröznek, az eddigi adatok szerint 26 országban 267 sértett sérelmére követtek el különféle bűncselekményeket.

Az eddig felderített legnagyobb magyarországi pénzmosó bűnszervezet jelenleg is zajló felszámolásánál a nyomozók nemrég, három héttel ezelőtt újabb bűncselekményekből származó vagyonelemeket foglaltak le: közel 48 millió forintot és egy luxusterepjárót foglaltak le, valamint egy fővárosi lakást vettek zár alá – számolt be a több mint két éve zajló nyomozás fejleményeiről a police.hu. A BRFK Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályának Vagyon-visszaszerzési Alosztálya közölte, hogy az eljárásban eddig összesen 3,1 milliárd forintot, tehát a bizonyítottan bűncselekményből származó pénz 59,5 százalékát szerezték vissza.

A nyomozás jelenlegi adatai szerint a pénzmosásra alapított 153 cég 613 bankszámlájára érkezett közel 5,3 milliárd forintnak megfelelő devizáról derült ki, hogy bűncselekményekből származik, amelyeket 26 országban 267 sértett sérelmére követtek el. A büntetőeljárásnak jelenleg 69 gyanúsítottja van, ebből 17-en szervezők, öt embert pedig elfogatóparancs alapján keresnek. Eddig 92 helyen tartottak kutatást, készpénzben pedig 114 millió forintnak, bankszámlákon pedig 718 millió forintnak megfelelő összeget foglaltak le. A BRFK a sértetteknek eddig 380 ezer eurót és 148 ezer forintot adott vissza, a többi pénzösszeg jogosultjait pedig folyamatosan vizsgálják az eljárásban.

Mint írják, a rendőrség 2021 májusában kezdte felgöngyölíteni a bűnszervezetet, amelyet egy Magyarországon élő, 48 éves, izraeli állampolgárságú férfi irányított. Az adatok szerint a hálózat tagjai szervezőkön keresztül, strómanok közreműködésével alapítottak vagy vásároltak cégeket. A cégek nem végeztek valódi gazdasági tevékenységet, csak a nevükre nyitott forint- és euróbankszámlákra volt szükségük, hogy azokra a világ minden tájáról különféle, online elkövetett – jellemzően úgynevezett számlaváltós és kriptovaluta-befektetésekkel kapcsolatos – csalásokból származó pénzeket utaljanak.

Az első rajtaütést 2022. május 9-én hajtották végre: a fővárosi rendőrök az Europol munkatársaival Budapesten és környékén, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében egyszerre 24 helyszínen tartottak kutatást. Ugyanebben az eljárásban a vagyonvisszaszerzési nyomozók az év október 25-én egyetlen nap leforgása alatt két luxusvillát, tíz belvárosi lakást, hat garázst és tárolót zárolhattak. A második akció keretében a BRFK és a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság mintegy 300 nyomozója 27 helyszínen hajtott végre kutatásokat, és nap végére több mint 15,6 millió forintot, 8000 eurót, 2500 amerikai dollárt, 58 darab mobiltelefont, 22 darab laptopot és egy luxusterepjárót foglalt le, valamint 18 ingatlant vett zár alá. Utóbbiak vásárláskori értéke megközelítette a 2,25 milliárd forintot. A szervezet tagjait szintén a tavalyi évben fogták el, közülük négyen – beleértve azt a férfit, aki a nyomozás adatai szerint a vezetőjük volt – azóta is letartóztatásban vannak, hárman pedig bűnügyi felügyelet alatt állnak.

A felhívás évről évre ugyanaz, vagyis hogy a nyári hőségben a vízen és a vízparton mit tegyenek vagy mit ne tegyenek a fürdőzők a tragédiák elkerülésére.