Egyesült Államok;segélyek;csalások;kisvállalkozások;koronavírus;

- 200 milliárd dollár juthatott csalókhoz a kisvállalkozásoknak szánt amerikai koronavírus-segélyekből

Ennek oka az lehet, hogy a programok gyors végrehajtása érdekében a hatóságok lazítottak az ellenőrzési eljárásokon.

Az Egyesült Államokban 200 milliárd dollár (mintegy 80 ezer milliárd forint) juthatott csalókhoz a koronavírus-járvány idején, a vállalkozások megsegítésére indított gazdasági mentőakció 1200 milliárd dolláros keretéből - derül ki a felhasználásról szóló jelentésből.

A kisvállalkozási hivatal (Small Business Administration) főfelügyelőjének jelentése kedden jelent meg. A dokumentumban megállapítja, hogy a dolgozói bérek védelmét szolgáló program (Paycheck Protection Program), valamint a vállalkozások működőképességének megőrzését célzó hitelprogram (Economic Injury Disaster Loan) keretének legkevesebb 17 százaléka került csalókhoz.

Hannibal Mike Ware a vizsgálatot vezető főfelügyelő megállapítása szerint a járvány negatív gazdasági hatásait ellensúlyozni hivatott programok gyors végrehajtása érdekében a hatóságok lazítottak az ellenőrzési eljárásokon, egyes esetekben felfüggesztették az ellenőrzéseket, amelyek megakadályozhatták volna a visszaéléseket. Ugyanakkor a könnyű pénz ígérete és a kínálkozó zsákmány elsöprő mértékben vonzotta a csalókat a programokhoz - olvasható a szövetségi hivatal jelentésében.

Június elején az AP hírügynökség megjelentetett egy összegző becslést, amely szerint az Egyesült Államokban a koronavírus-járvány idején elkülönített összes pénzügyi forrásból 280 milliárd dollár jutott csalókhoz, emellett az amerikai költségvetésből további 123 milliárd dollárt rosszul, vagy pazarlóan költöttek el a járvánnyal összefüggésben. A koronavírus-járvány forrásaihoz kapcsolódó pénzügyi visszaélés miatt a szövetségi hatóságok 2230 esetben emeltek vádat, több ezer vizsgálat pedig még zajlik.

A hatóságok szerint az oroszokkal közösen készült információs támadásra.