Az amerikai lap értesülései szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök egykori bizalmasa eredetileg foglyul akarta ejteni Szergej Sojgu védelmi minisztert és Valerij Geraszimov vezérkari főnököt egy ukrán határ menti régióba tervezett látogatásuk során. A készülő akció azonban még két nappal a vizit előtt az FSZB tudomására jutott, ami miatt Prigozsin lépéskényszerbe került. Viktor Zolotov, az orosz Nemzeti Gárda vezetője is azt nyilatkozta, hogy konkrétumok jutottak el hozzájuk a hétvégi lázadás előkészületeiről.
A WSJ szerint a nyugati titkosszolgálatok is előre tudtak Prigozsin terveiről a lehallgatott elektronikus üzenetváltások és műholdfelvételek kielemzése alapján. A Wagner zsoldosai a lázadás előtt nagy mennyiségű lőszert, üzemanyagot és haditechnikai eszközöket, köztük harckocsikat, páncélozott járműveket és kifinomult mobil légvédelmi rendszereket gyűjtöttek össze. Prigozsin arra számíthatott, hogy az orosz fegyveres erők egy része átáll hozzájuk, és saját parancsnokaik ellen fordul. Eredeti terveinek jó esélye lett volna a sikerre a nyugati tisztségviselők szerint, de annak kiszivárgása után a hadúrrá avanzsált oligarcha kénytelen volt rögtönözni.
A zendülés péntek esti meghirdetését követően a Wagner egységei különösebb ellenállás nélkül foglalták el Rosztovot, amelynek alapján a nyugati titkosszolgálatok arra következtetnek, hogy a reguláris erők egyes parancsnokai is együttműködhettek velük. Prigozsin szándékairól előre értesíthetett magas rangú tiszteket, köztük Szergej Szurovikint, a légierő főparancsnokát, aki egészen januárig az Ukrajna elleni inváziót is vezényelte. Ugyanakkor a WSJ is rámutatott arra, hogy a katonák körében máig népszerű tábornok pénteken az elsők között ítélte el a lázadást, és kizárólag az ő parancsnoksága alatt álló erők támadtak a Wagner Moszkva felé masírozó zsoldosaira.
A New York Times (NYT) is megírta, hogy az amerikai hírszerzés szerint Szurovikin előre tudott a készülő lázadásról. Azt ugyanakkor a NYT is elismerte, hogy Washingtonnak érdekében állhat befeketíteni a többi orosz parancsnoknál kompetensebbnek és kegyetlenebbnek tartott tábornokot. A Wall Street Journal még azt sem tartotta kizártnak, hogy Szurovikin lehetett az, aki leadta a drótot az FSZB-nek.
A kudarcba fulladt zendülés miatt mindenesetre nagyszabású tisztogatások kezdődtek az orosz fegyveres erőknél – állítja egy WSJ által idézet orosz katonai blogger. A Rybar Telegram-csatornát üzemeltető Mihail Zvincsuk arról írt, hogy parancsnokokat és tisztségviselőket váltottak le azért, mert határozatlannak mutatkoztak a lázadás leverésében.