;

bejelentés;diákmunka;Nemzeti Adó- és Vámhivatal;órabér;munkaszerződés;Mind-Diák Szövetkezet;nyári vakáció;DiákÉSZ;

Mezőgazdasági munkára nehezebben találnak diákokat, itt átlagosan 1400 forintos órabért kínálna

- A nyár nemcsak a pihenésé

A legnépszerűbbek továbbra is a nyaralóhelyeken, strandokon végzett munkák a turizmus-vendéglátás területén. A diákmunkával szerzett jövedelemre is érvényes a 25 év alatti fiatalok szja-kedvezménye.

A nyári szezonban nagyjából 100 ezer diák vállal munkát rövidebb-hosszabb időre. Nagyjából a diákok fele 2-4 hetet tölt munkával, a másik fele gyakorlatilag az egész nyári vakáció idején dolgozik. A céljaik is többfélék: egy részük valamilyen konkrét dologra gyűjt – fesztiválbelépőre, jogosítványra, mobiltelefonra, nyaralásra –, de olyanok is vannak szép számmal, akik a tanulmányaikat finanszírozzák az ilyenkor megkeresett összegből – tájékoztatta lapunkat Majzik Nándor, a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége főtitkára. Néhány százalék kifejezetten a családját támogatja a nyári keresetéből, de a családoknak sokszor már az is nagy segítség, hogy a gyerek maga képes finanszírozni az igényei egy részét. Továbbra is nagy népszerűségnek örvendenek a nyaralóhelyeken, strandokon végzett munkák, a turizmus-vendéglátás területe. A kereskedelem egész évben nagyon pörög, a gyorséttermek, ruhaboltok szívesen fogadják a diákokat, és ők is szeretnek ezeken a helyeken dolgozni. Ahová nehezebb munkaerőt találni az a mezőgazdaság és a nehéz fizikai munka. „Népszerűek a diákmunkások a cégek körében, mert jellemzően rugalmasak, okosak, ügyesek, kedvesek, szorgalmasak” – tette hozzá Majzik Nándor.

Sok felmérés született a fiatal generáció munkavégzési hajlandóságáról, ezek alapján elmondható, hogy ők nagyon otthonosan mozognak a digitális világban, valamint nyelveket beszélnek – mondta lapunknak Göbl Róbert, a Mind-Diák Szövetkezet elnöke. Ezeket az adottságokat a diákmunka során is jól hasznosíthatják, hiszen a legkiemeltebb területeken akár 2500-3000 forintos órabért is elérhetnek egy szolgáltatóközpontban, ha például valamilyen ritka nyelven beszélnek. Az átlagos órabér persze ennél alacsonyabb, 1600-2200 forint, de ha valaki diákszövetkezeten keresztül dolgozik, akkor a bruttó összeg egyben a nettót is jelenti számára. A klasszikus árufeltöltési, pénztári munkánál 1400-1800 forintos órabérrel lehet számolni.

Aki akar dolgozni, az jó eséllyel meg is teheti, ugyanis nőtt a diákokat kereső munkalehetőségek aránya a teljes hirdetésszámhoz viszonyítva a Profession.hu adatbázisában. Míg tavaly az első öt hónapban aktivált összes álláslehetőség 7,2 százalékát tették ki tanulókat kereső felhívások, idén májusra ez az arány majdnem 9 százalékra emelkedett. Leginkább szakmunkást keresnek a cégek, a diákmunka-hirdetések 18,9 százaléka vonatkozott ilyen munkakörre, a második leggyakoribb terület az adminisztráció, asszisztensi és irodai munka 12,5 százalékkal, harmadik pedig a fizikai, segéd- és betanított munka 9,3 százalékkal.

A törvényi szabályozás szerint a diákok szülői engedéllyel 16 éves koruktól dolgozhatnak, de szünidőben már a 15 éves, nappali tagozatos tanulók is vállalhatnak munkát. A fiatalok közteherviselés szempontjából felnőttnek számítanak, tehát ugyanolyan szabályok vonatkoznak rájuk, mint más munkavállalókra, kivéve ha diákszövetkezeken keresztül vállalnak munkát – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A munkavállaláshoz a diákoknak is adóazonosító jelre van szükségük, amelyet a 23T34-es nyomtatványon lehet igényelni. Azt javasolják, hogy a munkaszerződés előtt érdemes ellenőrizni a leendő munkáltatót a NAV honlapján, az Adatbázisok rovatban. Fontos információ, hogy a diákmunkával szerzett jövedelemre is érvényes a 25 év alatti fiatalok szja-kedvezménye, vagyis havi 499 952 forintig nem kell személyi jövedelemadót fizetniük az erre jogosultaknak. A kedvezmény érvényesítését nem kell kérni, azt a munkáltató, rendszeres bevételt juttató kifizető a jogosultsági hónapokban automatikusan figyelembe veszi. Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásban megkötött – az alapbért, a munkakört, a munkaviszony időtartamát, jellegét és a munkavégzés helyét tartalmazó – munkaszerződéshez, ami 18 éves kor alatt csak a törvényes képviselő hozzájárulásával érvényes. Egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi vagy idénymunka) esetében viszont nem kötelező a szerződést írásba foglalni. A munkaviszony alapján létrejött biztosítási jogviszonyt a munkáltatónak be kell jelentenie a NAV-hoz. A diáknak meg kell kapnia a minimálbért, ami napi 8 órás foglalkoztatásnál havonta bruttó 232 000 forint. 

Záporok, zivatarok főként északkeleten lehetnek, míg a délnyugati, déli tájakon inkább eső valószínű.