;

Oroszország;szovjet emlékmű;Csákberény;

- „Mára Oroszország a saját felségterületének tekinti Magyarországot” – Megszólalt a férfi, aki fekete fóliába csomagolta a Csákberényben átadott szovjet katonai emlékművet

Keresztény Zoltán szerint most nem a második világháborúra, hanem az orosz agresszió áldozataira kell emlékezni és ki kell mondani, hogy ki a tettes.

Korábban lapunk is beszámolt arról, hogy 2023. június 19-én a második világháborúban elesett szovjet harckocsizóknak emelt, felújított emlékművet adtak át Csákberényben. Június 24-én, szombaton azonban két magyar férfi a közeli úton elhaladó autósok egyetértő tülkölésének hangjaira becsomagolta az emlékművet. Az oszlopot előbb fekete fóliába csavarták, majd ráragasztottak egy 56-os lyukas magyar zászlót, illetve egy ukránt és egy uniósat is. Az akció egyik résztvevője, Keresztény Zoltán jogász most a 444-nek azt mondta: úgy érzik, hogy „mára Oroszország saját felségterületének tekinti Magyarországot, ezért is gondolják úgy, hogy a háború kellős közepén itt mindenféle emlékműveket állíthatnak és újíthatnak fel, amely provokációra a magyar kormány persze semmit nem reagál. Ezért reagáltunk mi”.

Hozzátette: most nem a második világháborúra, hanem az orosz agresszió áldozataira kell emlékezni és ki kell mondani, hogy ki a tettes.

„Van egy civil csoportunk, amely aggódva figyeli Magyarország és személyesen a miniszterelnök kritikátlan keleti, politikai orientációját, amit Ukrajna Putyin általi lerohanása sem tört meg”

– jelentette ki.

Keresztény Zoltán egyébként idén februárban népszavazási kezdeményezéssel állt elő amiatt, hogy a Szabadság téri szovjet katonai emlékművet fekete lepellel vonják be az Ukrajna elleni orosz invázió miatt, egészen addig, amíg alá nem írják a felek a békeszerződést. A fővárosi népszavazási kezdeményezést nem engedték át. 2017-ben pedig az akkori tanártüntetések központi figurájával, Pukli István iskolaigazgatóval együtt Polgári Világ néven a kiábrándult fideszeseket megcélzó, rövidéletű jobbközép-szabadelvű pártot alapított.

A polgármester máshogy emlékszik, mint az oroszok

Vécsei László polgármester még az emlékmű átadása után a hvg.hu-nak azt mondta, a helyszínen már a második világháborút követően felállítottak egy szovjet emlékművet, de ez romos állapotú téglahalommá vált, ezért 2012-ben az orosz követséggel egyeztetve elbontották. A polgármester állítása szerint a követség katonai emlékművekkel foglalkozó ügyosztálya sokáig nem jelentkezett, ám az orosz–ukrán háború tavaly februári kitörését követően „mégis felbukkantak azzal”, hogy felújítanák az emlékművet, amit a polgármester nagyon nem tartott időszerűnek a háború miatt. „Végül az orosz fél a saját szakállára megcsinálta, és ezt meg is tehetik” – fogalmazott.

Kicsit másképp emlékezett az orosz fél: Serali Mamaszolijev, a védelmi minisztériumnak a katonai emlékmű felújításáért felelős vezetője a TASZSZ hírügynökség tudósítójának azt mondta: évekig folytattak tárgyalásokat az emlékmű felújításáról, amelynek véghezvitele rendkívül nehéznek bizonyult, bürokratikus akadályok és a „politikai konjunktúra” is nehezítette, továbbá az, hogy az emlékmű egy nemzeti park védett területén található. Mamaszolijev mindazonáltal szükségesnek érezte, hogy köszönetet mondjanak a magyar hatóságoknak a javítási és felújítási munkálatokban nyújtott segítségükért.

Korózs Lajos, a párt alelnöke szerint nem elég az orbáni hiperinfláció, a kormány hosszú évek óta át is veri nyugdíjasokat.