A nyugdíjak értékállóságának növelése érdekében az MSZP országgyűlési képviselő-csoportja egy országgyűlési határozati javaslatot nyújtott be a parlamentnek a nyugdíjasok közötti egyenlőtlenségek csökkentésére, azt átlag feletti nyugdíjak értékének a megőrzésére, de az az alattiak felzárkóztatására is – közölte online sajtótájékoztatóján Korózs Lajos, a szocialisták alelnöke.
Az ellenzéki politikus szerint a ma már mindenki számára világos hogy a kormány elhibázott gazdaságpolitikája miatt közel egy éve még mindig itt van a nyakunkon a hiperinfláció, avagy az orbáni-infláció. – A csúcsot a 2023 januári adat jelentette, különösen a nyugdíjas fogyasztói árindexet érintően, amikor is a pénzromlás mértéke 27 százalék közelében volt, és a lakosság egészénél is meghaladta a 25 százalékot. Egyértelműen megélhetési válság van Magyarországon – fogalmazott Korózs, hozzátéve a kétmillió nyugdíjasnak a fele, nagyjából egymillió ember nem kapja meg a havi 160 ezer forintot sem. Ezért három pontban ismertette pártja javaslatát:
1) A kormány tegye lehetővé a visszatérést az úgynevezett vegyes indexáláshoz a nyugdíjak kiszámításánál, és az infláció mellett vegyék figyelembe a nettő bérnövekedést is, 50-50 százalékban.
2) Állítsák vissza a járulékplafont, azaz egymillió forintnál húzzák meg a járulék-befizetési kötelezettséget. Akinek ennél magasabb a jövedelme, az a fölött ne fizessen járulékot, de így nem is lesznek milliós vagy többmilliós nyugdíjak.
3) A nyugdíjak differenciált felzárkóztatása érdekében öt évig minden kapja meg az inflációval növelt nyugdíjemelést, de a vegyes indexálás alapján számított nyugdíjat az átlagnyugdíj arányában mindenki azonos összegben kapja meg. Továbbá a 13. havi juttatást és a nyugdíjprémiumot is azonos összegben folyósítsák mindenkinek, valamint az öregségi minimumnyugdíj mértéke érje el a nettó minimálbér legalább 70 százalékát.
Korózs Lajos szerint az ugyan már nincs benne a parlamenti határozati javaslatukban, de aggasztónak tartják a további terheket is. Ezek között említette a 27 százalékos „Európa-bajnok” áfát, az élelmiszerekre kivetett 4,1 százalékos úgynevezett „kisker-adót”, és a július elsejétől életbe lépő gyógyszer-különadót, amelyet a tízezer forint alatti támogatott gyógyszereknél 20 százalékos, afölött pedig 40 százalékos mértékben kell megfizetni. – Évek óta átverik a nyugdíjasokat, és a nyugdíjak értéke gyakorlatilag 2019 óta elmaradnak az árakhoz képest – tette hozzá az MSZP alelnöke.