;

Európai Unió;tárgyalások;minimálbér;

Képünk illusztráció

- Már jövőre bevezethetik az európai minimálbért Magyarországon, folynak a tárgyalások

Azonban gyakorlatilag csak javaslatokat fogalmaz meg az uniós szabályozás, mivel a bérpolitika szigorúan tagállami hatáskör.

A kormány tervei szerint Magyarország 2024-től bevezeti az európai minimálbért, vagyis a minimálbér jövő évi összege már az Európai Unió kötelező irányelvében foglalt ajánlások szerint lesz meghatározva – tudta meg a Napi.hu.

A portál szerint az irányelv átültetéséről és az abban szereplő ajánlásokról már tartanak a tárgyalások a szakszervezetek, a munkáltatói érdekképviseletek és a kormány között. A tárgyalássorozat gyakorlatilag már az idei, hagyományosan ősszel esedékes bértárgyalások előfutárának is tekinthető. Ennek a háromoldalú munkafolyamatnak a keretében kerülhet napirendre az idei minimálbér és a garantált bérminimum felülvizsgálata is.

Azt írják, hogy az uniós minimálbér-irányelv gyakorlati megvalósítása nem könnyű feladat, mivel nem csak a kötelező legkisebb bér összegét érinti, hanem

  • a szociális párbeszédet,

  • a szakszervezetek megerősítését,

  • az érdekképviseletek bevonását a munkavállalókat érintő döntéshozatalba,

  • valamint a munkahelyeken kötött kollektív szerződések számának jelentős növelését is.

A minimálbér összegére

gyakorlatilag csak javaslatokat fogalmaz meg az uniós szabályozás, mivel a bérpolitika szigorúan tagállami hatáskör.

Úgy tudják, a teljes hazai minimálbér-rendszert felülvizsgálják a szociális partnerek, több elképzelést is megvizsgálva. Az egyik ilyen lehetőség, hogy az Európai Unióban egyedülálló kettős magyar minimálbér-rendszer megszűnne, és a legtöbb nemzeti minimálbérrel rendelkező tagállamhoz hasonlóan egyetlen összeg lenne a kötelező legkisebb bér. A cikk szerint egy ilyen döntés sok konfliktussal járhat, összességében viszont jelentősen javulna az alacsony jövedelmű háztartások helyzete.

A portál azt írja, kétféle módon lehet átalakítani a mostani rendszert:

  • a garantált bérminimum lesz az új minimálbér: ebben az esetben az idén 232 ezer forintos minimálbér megszűnne, és a középfokú végzettséghez kötött bérminimum lenne az új kötelező legkisebb bér, vagyis az idei összeggel számolva 296 400 forintnál kevesebbet nem kereshetne egyetlen munkavállaló sem. Ez önmagában 27,7 százalékos béremelést jelentene a most minimálbért keresőknek, ehhez adódna hozzá a januári emelés mértéke.

  • új minimálbér a korábbi két összeg súlyozott átlaga alapján: a hivatalosan minimálbért kereső munkavállalók száma nagyjából 250 ezer fő, míg a garantált bérminimum közvetlenül 830 ezer főt érint. Ezek figyelembevételével az új minimálbér – az idei összegek szerint – 281 ezer forint lenne. A gyakorlatban így a minimálbéresek fizetése 21 százalékkal nőne. A bérminimumosok sem járnának rosszabbul, mivel feltételezhető, hogy a szokásos év eleji emeléssel már az ő fizetésük is nőne.

A gyakorlatban ugyanakkor az egységesítés módja kevésbé lényeges, mivel jövő januártól egyébként is emelkedik a minimálbér összege – teszik hozzá.

Korábban lapunk is beszámolt arról, hogy az Eurostat elemzése alapján a magyar minimálbérnél csak a bolgár alacsonyabb az EU-ban. Adataik szerint a jelenlegi magyar minimálbér 578,74 euró, míg a bolgár 399 euró. Az uniós statisztikai hivatal 400 forintos euró-árfolyammal számolt.

Nagyon sokba kerül már az államnak a támogatott kölcsönök fenntartása, ezért kellett a „szent tehenekhez”, a csokhoz és a babaváró hitelhez is hozzányúlni.