A Magyarországi Református Egyház Zsinatának Elnöksége levelet küldött az egyházhoz tartozó oktatási intézmények pedagógusainak, ebben igen pontos képet festenek a hazai oktatási rendszer tragikus állapotáról. A Telex birtokába került levelet Balog Zoltán püspök, korábbi emberi erőforrások minisztere, valamint Molnár János főgondnok, a Zsinat presbiteri elnöke írta alá.
A levél tartalmát illetően talán a legfontosabb, hogy szemlátomást úgy fogalmazza meg a tanárok problémáit, hogy közben nem mutogat az Európai Unióra - ahogy azt az Orbán-kormány teszi gyakorlatilag minden egyes alkalommal. Azt írták:
„Sok bizonytalanság, elkeserítő körülmény nehezíti ma a tanítást, s akadályozza, hogy a lényegre, az Önre bízott diákok nevelésére összpontosítson. S a köznevelést övező vitákban is kevés figyelem jut a legfontosabb kérdésekre, hogy kik, hogyan, mit és kiket tanítanak a magyar iskolákban. Számunkra Ön, mint pedagógus, érték, aki méltó arra, hogy elismerjék a munkáját, méltó megfelelő bérezésre, szakmai elismerésre, megfelelő pihenőidőre, szabadságra”
- áll a levélben.
Ezt követően a megfelelő elismerés, így a pihenőidő és a bérezés fontosságáról írtak, és felidézték, hogy a református egyház többször jelezte észrevételeit a tervezett új pedagógusi életpályával kapcsolatban, és bár a kormányzat egyes javaslataikat meghallgatta, „maradtak nyitott kérdések”. Majd felhívták a figyelmet:
„Intézményvezetőink visszajelzései alapján, amennyiben a pedagógusbérek emelése nem történik meg a korábban tervezett módon, szeptembertől az egyházi fenntartású intézményekből is megindulhat a pedagógusok elvándorlása.”
Ezért leszögezték, érdemi és visszamenőleges béremelésre van szükség, hogy ne nehezedjen meg az intézmények működése. A portál kérdéseket küldött a levéllel kapcsolatban a Belügyminisztériumnak, válasz cikkünk írásáig nem érkezett.
Ballagási tablót készíttettek maguknak a pályaelhagyó tanárok Budakalászon„Milyen erkölcsi alapon ítélkezik ön?” – Nyílt levelet írtak a tiltakozás miatt kirúgott tanárok Maruzsa Zoltánnak2021 óta több mint 10 ezer tanár hagyta el a pályát, de Pintér-féle belügy csak a pénteki tüntetés után tárgyal a pedagógusok sztrájkbizottságával