„Milyen erkölcsi alapon áll és vezet egy államtitkárságot ön, aki hazugságra biztatja a beosztottjait? Milyen erkölcsi alapon ítélkezik ön a polgári engedetlenségben résztvevő tanárok felett, miközben az ön által irányított intézményekben – ezek szerint – bevett gyakorlat a hazudozás?” – teszi fel a kérdést Maruzsa Zoltánnak tizenegy, a „polgári engedetlenség miatt elbocsátott” tanár kedden közzétett nyílt levelében, amit a 444 vett észre.
Ebben felidézik Maruzsa Zoltán 2022. augusztus 30-ai, a pedagógus szakszervezetnek címzett levelét is, melyben a köznevelési államtitkár úgy fogalmazott: „a polgári engedetlenség a hatályos jogban ismeretlen tiltakozási eszköz. Alkalmazása felveti azt a kérdést, milyen erkölcsi alapon állnak és tanítanak azok a pedagógusok, akik önmaguk sem tartják be a rájuk is vonatkozó jogszabályokat”.
Az ügy előzménye, hogy – mint arról pénteken lapunk is beszámolt – a Klebelsberg Központ véletlenül elküldte a Telexnek azt a belső egyeztetést, amelyet a portál egyik kérdéséről folytattak Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárral. A portál cikke szerint eredetileg a Honvédelem tantárggyal kapcsolatban küldtek kérdéseket a Klebelsberg Központnak, amely azonban válaszában véletlenül mellékelte a reagálással kapcsolatos egyeztetést, ebből pedig kiderül, miként változtattak szépen becsomagolt féligazsággá egy hazugságot. Maruzsa pedig az egyik válaszában azt írta: „nagy nehézségben lennétek, ha mindig csak a színtiszta igazat kellene mondani”.
Megírtuk azt is, hogy a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke, Totyik Tamás és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet két órán keresztül tárgyalt hétfő délután a Belügyminisztériumban a PSZ és a PDSZ sztrájkköveteléseiről. Totyik Tamás ezt követően azt mondta, sok jóról nem tudnak beszámolni, de apró elmozdulás látszik abban, hogy a kormányt képviselő Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár ígéretet tett arra, „elgondolkodnak” annak a kormányrendeletnek a felülvizsgálatán, amely egészen november végéig lehetővé teszi, hogy kirúgjanak az iskolákból polgári engedetlenkedő tanárokat. – Ez persze nem azt jelenti, hogy a rendeletet biztosan visszavonják – tette hozzá a PSZ alelnöke.
Maruzsa Zoltán bevallotta, a munkatársai nehéz helyzetben lennének, ha mindig igazat kellene mondaniukMaruzsa Zoltán megígérte, „elgondolkodik” a kormány, kell-e még kirúgni engedetlen tanárokat