;

felmérés;fizetés;pályakezdők;

- Már 450-600 ezres bruttó fizetést szeretnének a magyarországi pályakezdők

Tavalyhoz képest kétszer annyian vágynak 800 ezer és egymillió forint közötti bérre.

Jelentősen emelkedtek a fiatalok fizetési igényei az elmúlt egy évben. Tavaly a pályakezdők kétharmada még „csak” 350 ezer forint fölötti bruttó fizetésre vágyott, az idén már 450-600 ezer forint között szeretnének keresni a fiatal munkavállalók – derült ki a Work Force megbízásából készült Pályakezdő Indexből. A szellemi munkakörökben jóval többen szeretnének akár 600 ezer forintos fizetést, a fizikai munkát végzők többsége bruttó 350-450 ezer forinttal is megelégszik. Jelentősen csökkent azok száma, akik 200-350 ezer forint között keresnének, miközben tavalyhoz képest kétszer annyian vágynak 800 ezer és egymillió forint közötti bérezésre. Budapesten jóval magasabb fizetési igényekkel kell számolni, minden tizedik fővárosi fiatal már pályakezdőként is bruttó 1 millió forintnál magasabb bérezésre számít.

Hogy ez mennyire áll közel a realitásokhoz, azt jól mutatja a KSH statisztikája, amely szerint az idén márciusban bruttó 577 900 forint volt az országos átlagbér, a bruttó mediánbér pedig 440 700 forint – vagyis a munkavállalók fele legfeljebb ennyit vagy ennél is kevesebbet keresett.

A Work Force 18-25 évesek körében végzett reprezentatív kutatása alapján a fiatal munkavállalók többsége – 18 százaléka - a kereskedelmi és fogyasztói szektorban dolgozik. A kereskedelemben a KSH márciusi adatai szerint bruttó 522 ezer forint volt az átlagbér. A gyártóiparban a fiatalok 14 százaléka vállalt munkát, ami 6 százalékos visszaesés tavalyhoz képest. Pedig a feldolgozóiparban a KSH szerint 644 ezer forint volt márciusban a bruttó átlagkereset. Ezzel egyidejűleg 4 százalékkal 11 százalékra nőtt a turizmus-vendéglátásban tevékenykedők aránya, ahol viszont a legalacsonyabb, mindössze 361 ezer forint az átlagfizetés. Tavalyhoz képest a pénzügyi szolgáltatások terület népszerűsége esett a legnagyobbat: 2022-ben még a pályakezdők 17, az idén már csak a 6 százaléka vállalt munkát ebben a szektorban. A KSH adatai szerint ugyanakkor épp ezen a területen a legmagasabb, 1 millió 32 ezer forint a bruttó átlagbér.

A felmérés szerint a fiatalok többsége nem fél attól, hogy sikerül-e a képzettségének megfelelő munkahelyet találnia és megfelelnie a vezetők elvárásainak. Az elhelyezkedés kapcsán 71 százalékuk jelezte, nem tartja nehéznek a számára megfelelő munkahely megtalálását, 64 százalékuk úgy érzi, nem jelent majd túl komoly kihívást, hogy megfeleljen a munkáltatói elvárásoknak.

Az emberek majdnem háromnegyede azt gondolja, hogy a kötelező akciók nem tudják megállítani az élelmiszerek drágulását – derül ki a Publicus Intézet lapunk számára készített közvélemény-kutatásából. A kereskedőket kicsit kevésbé hibáztatják már a magas árakért.