Egyesült Államok;Uganda;szankciók;homofóbia;Bencsik András;

- Szankciókkal sújtotta az Egyesült Államok a Bencsik András által éljenzett ugandai melegellenes törvény felelőseit

Még nem tudjuk, hogy az amerikaiak mit fognak kapni ezért a Demokrata főszerkesztőjétől, de azt már igen, hogy a Hír TV- t pénzbírságra ítélték a korábbi kiszólása miatt.

Az Egyesült Államok vízumkorlátozással sújtja „a demokratikus folyamat aláásásáért” felelősnek tartott ugandai tisztségviselőket, miután a kelet-afrikai országban életbe lépett a homoszexualitást drákói szigorral büntető, bizonyos esetekben akár halálbüntetéssel is sújtó törvény - írja az MTI.

Az amerikai külügyminisztérium pénteki közleménye nem nevezte meg a szankcionált tisztségviselőket, hozzátette viszont, hogy további lépéseket fontolgat olyanok nagyobb elszámoltathatósága céljából, akik „felelősek a demokratikus folyamat aláásásáért - vagy cinkosok abban -, megsértik az emberi jogokat, köztük a LMBT közösséghez tartozókét, vagy korrupciós cselekményeket követnek el”.

A kampalai parlament májusban fogadott el egy olyan törvényt, amely a korábbinál is súlyosabb büntetésekkel fenyegeti az azonos neműek szexuális kapcsolatát, egyes esetekben a halálbüntetést is kiszabhatóvá teszi. A homoszexualitást a gyarmati idők óta üldözi törvény Ugandában, csakúgy, mint az 54 afrikai ország többségében.

Az említett ugandai rendelkezés Magyarországon úgy szerzett széles körű ismertséget, hogy Bencsik András fideszes megmondóember, a Demokrata főszerkesztője a kormánypárti Hír TV Sajtóklub című műsorában arról elmélkedett, milyen „jó hír” az, hogy „Ugandában a parlament egy LMBTQ-ellenes törvényt hozott, tehát a bubukat, ha összeházasodnak, kivégzik”. Az adást a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) is jogsértőnek ítélte és 400 ezer forintos büntetést szabtak ki a csatornára. Emellett fel kell olvasniuk egy közleményt a jogsértés tényéről a Hír TV adásában, és a honlapjuk nyitóoldalán is közzé kell tenniük azt.

Az országban már nincs szabadlábon egyetlen meghatározó ellenzéki politikus sem, az emigrációra kényszerültek kezdeményezései nem találják a közös nevezőt az ország legismertebb, börtönbüntetését szigorított kolónián töltő Alekszej Navalnij mozgalmával.