Tanulságos lehet Orbán Viktor miniszterelnök rendszeres péntek reggeli rádiónyilatkozatainak eredményességét összevetni Franklin Delano Roosevelt, az Egyesült Államok egyik legsikeresebb elnökének rádiós megszólásaival. Az amerikai elnök csak akkor beszélt, amikor fontos mondanivalója volt, és akkor is röviden, általában 15 percnél nem tovább. Rádióbeszédei alatt az utcák Amerika-szerte kiürültek.
1933-ban beiktatása és hivatali esküje letételekor az elnök az USA történetének legsúlyosabb recessziója mélypontján találta magát. Óriási volt a munkanélküliség, a mezőgazdasági termények ára 60 százalékot zuhant, az ipari termelés 1929 óta kevesebb, mint a felére esett vissza, és az országban mintegy kétmillió ember élt fedél nélkül. Március 4-én este az elnök a 48 tagállamból 32-ben kénytelen volt bezáratni a bankokat. A válság kezelése érdekében ezután rádióbeszédek sorozatát tartotta, melyekben annyira hatékony és meggyőző volt, hogy amikor március 15-én a bankok újból megnyíltak, a részvényárfolyamok 15 százalékkal emelkedtek, a bankbetétek jóval meghaladták a korábbi kivétek mértékét. Ezzel véget ért az általános bankpánik.
Orbán Viktor péntek reggeli beszédeiben azonban elkerüli a magyar valóság problémáit, szavai nem adnak hiteles látleletet az ország helyzetéről, és így nem is tudnak megvalósulni az égetően sürgető reformok. Szavai hiteltelenek, nincs mozgósító erejük. Hiányzik a hibák beismerése, ami nélkül nincs megújulás. A megtévesztő, hamis indoklások csak ideig-óráig szolgálnak magyarázatul. Az Európa rekorder inflációra például csak annyi a reakciója, hogy „ellene a vakcinát beadtuk” - de hogy év végére az hogyan fog egyszámjegyűre csökkenni, arra nincs válasza.
Hosszú idő óta maga előtt tolja az egészségügy, az oktatás, az energiaszektor nehézségeit. E területeken az intézkedések hamisak, jelentéktelenek, egyáltalán nem hatékonyak. Roosevelt elnök az 1933 és '44 közötti 11 év alatt viszont Amerikát a világ vezető hatalmává fejlesztette: kijuttatta hazáját a gazdasági világválságból, majd győzelemre vezette az egyik legvéresebb háborúban. A New Deal elnevezésű programjával segítette a munkanélküliség felszámolását, valamint a gazdaság talpra állítását, illetve megvalósította a bankrendszer reformját. Elnöksége idején az ipar óriási növekedésnek indult, megvalósult a teljes foglalkoztatottság, helyreállt a jólét, és új lehetőségek nyíltak meg a nők, illetve az afroamerikaiak előtt. Ugyanakkor minden társadalmi csoportra kiható, új adókat vezettek be.
Orbán Viktor illiberális rendszere viszont a hatalom birtoklására még elég ugyan, de Magyarország felzárkóztatásához, a jobb és emberibb élet eléréséhez édeskevés. A kormány 2010 és 2023 között nem tudott élni a kivételes lehetőségekkel, amit elsősorban EU-s tagságunk kínált, sőt a felzárkózásunkat segítő, a 2022-27 közötti időszakra elérhető pénzügyi alapok és hitelek felhasználhatóságának késleltetésével fő okozója lett az inflációs válságnak és a lemaradásnak.
Megszólásai egy sikertelen társadalom- és gazdaságpolitika elégtelenségét és csődjét tükrözik. Az ő és a rászavazók felelőssége ezért óriási. A mulasztások csak nagy áldozatok árán pótolhatók, vagy végképp a lehetőségek elmulasztását okozzák. Nyilvánvalóvá zsákutcába vezeti országunkat, bármit mondjon is péntek reggelenként.