;

baloldal;Ausztria;SPÖ;fordulat;

Andreas Babler rendkívül tehetséges szónok, beszédeivel magával tudja ragadni hallgatóságát

- Balra át az osztrák SPÖ-nél

Korábban erősen baloldali nézetekkel tűnt fel a szociáldemokraták új elnöke, Andreas Babler, ma már viszont mérsékeltebb. Pártjában igen népszerű.

Június 13-án Andreas Bablert a szavazatok 100 százalékával az osztrák szociáldemokrata parlamenti frakció elnökévé választották. Tíz nappal ezelőtt lett a nagymúltú párt országosan első embere, de hogy ő a vezér, arról csak három nappal később kapott megerősítést, amikor az eredetileg rosszul számolt és könyvelt szavazatokat közjegyző felügyelete mellett újra összeadták. A hirtelen jött hatalomkoncentrációra senki sem számított. Babler 2014 óta „csak“ a 20 ezres létszámú alsó-ausztriai kisváros, Traiskirchen polgármestere, (egyelőre az is marad).

Hogy ismertsége túllépte a település határait, az egyrészt a városhoz tartozó menekülttábornak köszönhető, amely a legnagyobb Ausztriában, s amelyet a külső és belső konfliktusok ellenére az 50 éves politikus ügyesen integrál a lakóvároshoz, megpróbálva emberi viszonyokat teremteni a feszültségekkel teli, sok nemzetiségű tábor lakóinak. Babler 15 éves kora óta tagja a szociáldemokrata pártnak, annak ifjúsági szervezetében szocializálódott, így mindig is vette magának a bátorságot, hogy országos pártügyekben fejtse ki véleményét, hagyományos baloldali nézőpontból bírálja a 2016 óta ellenzékben lévő mozgalom változó irányvonalát.

A Traiskirchenben is született „Andi” olyan klasszikus munkáscsaládból származik, amelyre ma már inkább csak hivatkoznak a politikusok: a Babler család felmenői és tagjai dolgoztak a Semperit gumigyárban, öntudatosan, szakszervezeti szervezettségben, jóléti juttatásokkal, biztos jövőképpel. Babler szakiskolákat végzett, Kremsben főiskolára is járt, de inkább az élet egyetemén tanult, s lett saját mindmáig vállalt állítása szerint marxistává. A szocialista ifjúsági mozgalomban balossá vált, s a szervezetnek köszönhetően nemzetközi tapasztalatokra is szert tett, Afrikától, Latin-Amerikán át a jugoszláviai háborúig sok mindent élőben tapasztalt meg. Babler nagyon népszerű szűkebb pátriájában, legutóbb 71,5 százalékos szavazataránnyal erősítette meg hivatalát. A szociálisan nagyon érzékeny polgármester a Covid-járvány idején légszűrőkkel szereltette fel az iskolai osztályokat, s még mielőtt országosan elrendelték, FFP“ maszkokkal védette a tanárokat. Traiskirchenben mesterszakács állítja össze az iskolai étkeket, a zöldségeket a menekülttábor lakói termelik meg

Feleségét, Karin Blumot is a mozgalomban ismerte meg, a szintén aktívan politizáló asszony Vorarlbergben érte el első sikereit, s vált a házassága révén traiskircheni mozgalmárrá, férje első számú „harcostársává”. Neki is köszönhető, hogy az évtizedek során sikerült Babler szélsőségességét valamelyest mérsékelni, feledtetve azokat az időket, amikor az iskolai osztálytermekben található „kruzifixek“, fakeresztek eltávolításáért harcolt. De az is alig három éve volt, hogy „magasabb szempontból” kígyót-békát kiabált az EU-ra, a nagytőke képviselőjének, kizsákmányoló, ráadásul militáns szervezetnek aposztrofálva. Amikor most országos felbukkanásakor ezeket a szavait is a fejére olvasták bírálói, elég ügyesen cáfolt, arra terelve a figyelmet, hogy a számos szempontból hasznos Uniónak több figyelmet kell fordítania a munkavállalókra, harcolnia kell a szociálisan gyengébbekért is. Határozottabb befolyást sürget a szakszervezeteknek, örömmel venné, ha „Európa proletárjai egyesülnének”.

Babler népszerűségét jelzi: arra a hírre, hogy indul az SPÖ-elnök tisztségéért, s erről a tagság szavazhat, tízezren léptek be a pártba, megválasztása óta pedig újabb ezer fővel bővült a 150 ezres mozgalom. Hivatásos forradalmárságához kellő taktikai érzék társul, ügyesen vészelte át az elnökválasztás körüli zűrzavar napjait. időt szánt arra, hogy az öt év után távozó pártelnökről, Pamela Rendi-Wagnerről is néhány jó szót szóljon. Szélsőbalossága miatt sokan saját pártjában is fáznak tőle, ezért az egyéb frakciók hangos embereinek is pozíciókat adott. A párharcban alulmaradt burgenlandi pártelnök, Hans Peter Doskozil hívét tette meg például a szociáldemokrata parlamenti frakció vezetőjének. Babler amúgy nem is tagja a nemzetgyűlésnek. Fizetésre sem tart igényt, a parlament felső házából akarja a képviselőket irányítani. A széles látókörű káderpolitika persze nem akadályozta meg abban, hogy a hasonlóan gondolkodó, hozzá az ifjúsági mozgalom óta lojális híveit emelje magasra.

Babler isten áldotta tehetségű szónok, szenvedélyes hangú beszédeivel magával tudja ragadni hallgatóságát. Ezzel a képességével nyerte meg a pártelnöki küzdelmet is, lánglelkű szavai hatására sokan megváltoztatták a pártkongresszuson addigi elkötelezettségüket. Az SPÖ régi rókái azt remélik, hogy Babler karizmája az első helyre röpíti a pártot a jövő évi választásokon. A kereszténydemokraták, akik most koalícióban vezetik Ausztriát, viszont úgy számolnak, hogy a politikai mezőny kitágult, szélsőségek erősödtek bal - és jobboldalon egyaránt, a választók viszont inkább a középhez igazodnak.

Akár az internetszolgáltatás is sebezhetővé válhat, ha célba veszik az óceán mélyén fekvő adatkábeleket, vélik szakértők. Mások szerint az ezzel kapcsolatos aggodalmak egyelőre eltúlzottak.