osztalék;könyvkiadás;Libri kiadó;Mathias Corvinus Collegium;

- G7: Pénzügyi nyomás állhatott a Libri bekebelezésének a hátterében

Információik szerint Balogh Ákos hiába szeretett volna 2022-ben osztalékot kivenni a Libriből, a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC) ezt a lehetséges könyvpiaci bizonytalanságokra és megugró költségekre hivatkozva blokkolta.

Kedden lapunk is beszámolt arról, hogy szerződést kötött a Fidesz káderkeltetőjeként ismert Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC) leányvállalata az SQ Invest Kft.-vel a Libri Csoport 67,48 százalékos részvénycsomagjának adásvételéről. A tranzakcióval az eddigi közvetett kisebbségi tulajdonos MCC válik a hazai könyvkereskedelmi és -kiadói piac meghatározó szereplőjének 98,41 százalékos tulajdonosává. A tranzakció zárása a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyásához kötött, az erre irányuló folyamat már elkezdődött.

A G7.hu most arról ír: a Libri alapítója és egészen mostanáig többségi, 67 százalékos tulajdonosa Balogh Ákos és családja volt. Információik szerint az MCC annak idején először őt kereste meg, Balogh azonban akkor még nem akart megválni a tulajdonrészétől, és Szalay Zoltán MCC-igazgatót inkább a kisebbségi tulajdonos Spéder Zoltánhoz irányította.

Sajtóinformációk szerint Spéder jó ajánlatot kapott, az MCC akkor 5,4 milliárd forintért szerezte meg a Libri csoport részvényeinek 30,9 százalékát tartalmazó csomagot, és vele együtt megörökölte Spédertől a kvázi vétójogokat is. Ez azért volt fontos, mert a portál úgy tudja, a tulajdonosi jogokat rögzítő szindikátusi szerződést úgy kötötték, hogy

a Libri Csoportban sok döntést csak 75 százalékos támogatással lehet meghozni.

Így pedig az igazán jelentős kérdésekről az MCC nélkül nem lehetett határozni.

Ez az, ami a G7.hu szerint több konfliktushoz is vezetett az elmúlt időszakban a cégcsoporton belül. A stratégiai célokban is lehettek különbségek, például mert az MCC állítólag komolyabb nemzetközi terjeszkedésben gondolkodik, de az operatív irányításában és személyi kérdésekben is voltak nézetkülönbségek. A legnagyobb konfliktus azonban az osztalék körül alakult ki. Balogh Ákos ugyanis hiába szeretett volna 2022-ben osztalékot kivenni a Libriből, az MCC ezt a lehetséges könyvpiaci bizonytalanságokra és megugró költségekre hivatkozva blokkolta. Ez Baloghot már csak azért is hátrányosan érintette, mert egy másik befektetése miatt likvid tőkére lett volna szüksége. Családja a Corvin Áruház Blaha Lujza téren lévő, felújítás alatt álló épületének tulajdonosa, melyhez a Raiffeisen biztosított ingatlanhasznosító cége számára több milliárdos hitelkeretet. Az MCC döntése miatt elmaradt osztalékfizetés a piaci kockázatkerülés mellett könyvszakmai szereplők szerint már a pénzügyi nyomásgyakorlásról is szólhatott, és a többségi tulajdonos, aki az utóbbi időben már nem tudott pénzt kivenni a cégéből, végül megvált a részvényeitől.

A cikk szerint feltételezhető, hogy Balogh Ákos valamikor májusban adta be végül a derekát. A Libri-Bookline Kereskedelmi Zrt. igazgatósága ugyanis egy május 15-i dokumentum szerint azt javasolta, hogy a 2,3 milliárd forintos 2022-es adózott eredmény ellenére idén se legyen osztalékfizetés. Két héttel később, május 30-án azonban a közgyűlés már ezzel teljesen ellentétesen döntött, és úgy határozott, hogy a korábbi évben tartalékban hagyott összeggel együtt 4,2 milliárd forint osztalékot fizessenek ki a tulajdonosoknak. Ezt ezúttal már az MCC részvényesei is megszavazták. Az osztalékfizetés napja 2023. június 14., vagyis szerda – egyetlen nappal az MCC és Balogh közötti üzlet bejelentése után.

Kiakadt a könyvszakma a hírre, miszerint szinte százszázalékos tulajdonrészt szerzett a fideszközeli Mathias Corvinus Collegium Alapítvány a Libriben.