Dicstelen szóháború folyik napok óta Rishi Sunak miniszterelnök és a parlamenti mandátumáról péntek este lemondott Boris Johnson korábbi kormányfő között. Ennek oka a mentelmi bizottság vizsgálatának kimenetele, mely szerint „BoJo” tudatosan és szándékosan vezette félre a Tisztelt Házat a pandémia idején a Downing Street 10.-ben rendezett törvényszegő partikkal kapcsolatban. Mindeközben azonban egy nehezen követhető civakodás alakult ki az aktuális és a volt kormányfő között az utóbbi által hónapokkal ezelőtt benyújtott, de csak a napokban véglegesített és nyilvánosságra került kitüntetési listáról. A vita tárgya, hogy Johnson előterjesztése négy, hozzá különösen közel álló képviselő nevét tartalmazta, akikkel kapcsolatban az volt a reménye, hogy egyelőre megtarthatják mandátumát, és majd a következő választás után kerülnek be automatikusan a Lordok Házába. Ezt a kérést a felsőház kinevezési bizottsága, a legtöbb brit által csak a balhé során megismert „Holac” (House of Lords Appointment Commission) visszautasította, azzal indokolva, hogy túl sok idő telne el a már elvégzett átvilágítási folyamat és pozíciójuk elfoglalása között.
Az ügy annyira fontos volt Johnson számára, hogy feszült viszonyuk ellenére kihallgatást kért Rishi Sunaktól. Gyökeresen megoszlanak a vélemények arról, mi hangzott el ezen a megbeszélésen, melyen harmadikként a jelenlegi kormányfő első számú politikai tanácsadója, James Forsyth vett részt. Boris Johnson abban a meggyőződésben távozott a találkozásról, hogy sikerült biztosítania protezsáltjai helyét a felsőházban, ám amikor közzétették, mind a négy név hiányzott a listáról. A sértettek közül ketten, Nadine Dorries volt kulturális miniszter, a képzeletbeli „Johnson rajongói klub” elnöke, és Nigel Adams azonnali hatállyal lemondtak képviselői helyükről, így Johnson választókerületével együtt immár három helyen kell sürgős pótválasztást tartani egy olyan pillanatban, amikor Sunak szívesebben foglalkozna a megélhetési válság vagy a migrációs krízis húsba vágó kérdéseivel. Amikor erről a kormányfőt a London Tech Week megnyitása alkalmából kérdezték, Sunak rá nem jellemző nyers stílusban közölte, hogy elődje „olyasmit kért tőle, amit nem volt hajlandó teljesíteni. Arról volt szó, hogy vagy írja felül a Holac ajánlását, vagy tegyen kötelező ígéretet a négy érintett politikus későbbi előterjesztésére saját kontingense terhére. Úgy érezte, ez nem lett volna helyes, és ha ez valakinek nem tetszik, sajnálja, ez van.” Messzebbre ment egy volt tory vezető, Lord (Michael) Howard, aki egyenesen „hazugnak” titulálta Johnsont.
A háborút felvállalva az egykor oly sikeres londoni főpolgármester sem rejtette véka alá a véleményét. Sunak „szamárságokat beszél” – nyilatkozta. Szerinte nem lett volna szükség a szabályok felhígítására, egyszerű, néhány hetes, sőt pár napos formaság lett volna az átvilágítás megismétlése. Johnson még megmaradt híveinek egyike szerint Sunak szándékosan nem figyelmeztette a „négyeket”, hogy vállalják az újabb biztonsági megmérettetést, és miután ez elmaradt, nem kerültek be a lordok, Dorries esetében a bárónők közé. Maga a szókimondó miniszter asszony, aki hivatali ideje alatt rendszeres támadásokat indított a BBC ellen, a TalkTV hétfő esti adásában elmondta, „az ország egyik legszegényebb utcájában felnőve, az éhségérzetet jól ismerve óriási becsben tartja a felsőházat, ahová bekerülni élete vágya volt”. Az immár exképviselő „elkényeztetett sznob fiúcskáknak” nevezte Sunakot és Forsythot, amiért blokkolták a kinevezését.
A kitüntetési ajánlások ettől függetlenül is vihart kavartak, hiszen hűen tükrözik Johnson gátlástalanságát. Hat olyan bizalmasa kapott különböző presztízsű jutalmat, akik közvetlen szerepet játszottak a Partygate-ben. Élükön egykori vezető személyi titkárával, a „party Martyként” emlegetett Martyn Reynoldsszal, aki az egyik legemlékezetesebb, 2020. május 20-án megrendezett bulira küldte ki a 200 meghívót, azzal a megjegyzéssel, hogy „mindenki hozza magával a saját piáját”. BoJo mára kialakult imázsának fényében több mint furcsa a volt kommunikációs igazgatójának és sajtótitkárának biztosított elismerés. Hihetetlen módon a Lordok Házának legfiatalabb életfogytiglani tagjává sikerült avanzsálni egy korábbi titkárát, a még most is csak 29 éves Charlotte Owent. Boris Johnson kormányának legnépszerűtlenebb tagjai közül Jacob Rees-Mogg volt Brexit-, illetve Priti Patel belügyminiszter is lovagi címhez jutott, de az ő teljesítményük kiemelkedik a parlamentet régóta szolgáló Kelly Jo Dodge fodrászéhoz képest, ha bármi köze is volt a „kócos szőke” trademark frizurájához.
Angela Rayner, a toryk legfrissebb válságából profitáló Munkáspárt helyettes vezetője „undorítónak” nevezte a „korlátozási intézkedéseket megsértő és ezt eltussoló talpnyalók” kitüntetését. A Downing Street 10. kifogásának eleget téve kimaradt a plecsnit kapók közül Stanley Johnson, a volt kormányfő édesapja.
Boris Johnson ugrott, mielőtt lökték volna