Oroszország;eurózóna;EKB;bankok;

- EKB: A tekintélyüket kockáztatják azok a bankok, amelyek pénzt keresnek Oroszországban

Az oroszországi tevékenység folytatása óriási reputációs kockázatot jelent a bankok számára - fejtette ki egy konferencián Andrea Enria, az Európai Központi Bank felügyeleti részlegének vezetője a Reuters hírügynökség tudósítása szerint.

- Az eurózóna oroszországi bankjainak gyorsan távozniuk kell Oroszországból - mondta kedden a valutaunió legfőbb felügyeleti hatóságának vezetője, ami ritka erős felszólítás a hitelezőkhöz, hogy szüntessék be tevékenységüket.

- Fontosnak tartom, hogy a bankok továbbra is nagy hangsúlyt helyezzenek oroszországi kitettségük további csökkentésére, és ideális esetben a lehető leghamarabb kivonuljanak a piacról - szögezte le.

Több mint egy évvel az ukrajnai háború után néhány európai bank - köztük az osztrák Raiffeisen Bank International és az olasz UniCredit - még mindig pénzt keres Oroszországban. Hasonlóan az OTP-hez, amely azonban nem tartozik az EKB fennhatósága alá, így nem is közvetlen címzettje a felszólításnak. Mint beszámoltunk róla, a magyar pénzintézet is szerepel az orosz agressziót támogató intézmények feketelistáján, amelyet az ukrán korrupcióellenes ügyészség állított össze. Az OTP vehemensen tagadja a vádat.

Andrea Enria elismerte, hogy a bankok már nem nyújtanak új hiteleket Oroszországban, és hogy a moszkvai nyomás miatt nehéz eladni érdekeltségeiket. Ezt ugyanis a friss jogszabályok elnöki hozzájáruláshoz kötik. A bankfelügyelet vezetője ugyanakkor fontosnak tartotta, hogy a pénzintézetek további intézkedéseket hozzanak. - Erőteljes nyomást gyakorolunk a bankokra, hogy tegyenek lépéseket, mert hatalmas reputációs kockázatot jelent (az oroszországi tevékenység folytatása) - mondta.

A Raiffeisen és az UniCredit egyaránt fontos szerepet játszanak az orosz gazdaságban, amelyet nyugati szankciók sújtanak. A Reuters szerint a Raiffeisen, amely a legjelentősebb nyugati bank Oroszországban, már közölte, hogy vizsgálja a kiválást vagy az eladást.

Ami körülbelül feleakkora, mint a 21,5 százalékos magyar. „Szankciós infláció”.