;

Oroszország;fenyegetés;Vlagyimir Putyin;telepítés;nukleáris fegyverek;bevetés;Aljakszandr Lukasenka;Belarusz;

Vlagyimir Putyin és Aljakszandr Lukasenka még múlt pénteken Szocsiban

- Lukasenka: A nukleáris fegyverek idetelepítése az én követelésem volt, nem Oroszország kényszerítette rám

A Moszkvával szövetséges ország diktátora szerint azért van szükség elrettentésre, mert nem akarja, hogy bárki is háborúzzon velük.

Néhány napon belül megérkeznek az orosz taktikai nukleáris fegyverek Belarusz területére, és adott esetben akár nagyobb hatótávolságú rakétákat is befogadhatunk – számolt be a Reuters Aljakszandr Lukasenka keddi sajtótájékoztatójáról, amelyet harckocsik, rakétavetők és más katonai eszközök társaságában tartott egy Minszk környéki katonai komplexumban.  Ez azért is meglepő, mert múlt pénteken, amikor a belarusz elnök Vlagyimir Putyinnal találkozott Szocsiban, az orosz elnök még csak arról beszélt, hogy „július 7-8-án befejezzük a megfelelő létesítmények előkészítését”, és csak azután telepítik „a vonatkozó fegyvertípusokat”.

– A nukleáris fegyverek idetelepítése az én követelésem volt, nem Oroszország kényszerítette rám. Miért? Mert a világon még soha senki nem háborúzott atomhatalommal. És nem akarom, hogy bárki is háborúba szálljon velünk. Van ilyen fenyegetés? Van. Semlegesítenem kell ezt a fenyegetést – zárta rövidre a nagy sietség magyarázatát Lukasenka. A Sky News azt is kiemelte Lukasenka újságírók előtt elmondott beszédéből, hogy bizony a nemrég még gyengélkedő, most elrettentést emlegető diktátor fenyegető hangot is megütött az országát fenyegető potenciális agresszorokkal:

Isten ments, hogy ma kelljen döntenem kell arról, hogy bevetem ezeket a fegyvereket, de nem lenne habozás, ha agresszióval néznénk szembe.

A taktikai nukleáris fegyverek különböznek az interkontinentális ballisztikus rakétákra szerelt nukleáris robbanófejektől. Az előbbiek célja az ellenséges csapatok és fegyverek elpusztítása a csatatéren, nem pedig egész városok eltüntetése. A Szovjetunió bukása óta Moszkva először telepít határon kívülre ilyen robbanófejeket. A lépéseket szoros figyelemmel kíséri szövetségeseivel együtt az Egyesült Államok, de Kína is, amelynek vezetői többször is óva intette bármelyik felet, hogy nukleáris fegyvereket vessen be az ukrajnai háborúban.

Ivan Gesev nemrég egy sajtótájékoztatón politikai söpredéknek nevezte az őt bíráló parlamenti képviselőket.