;

árvíz;esőzés;biztosítás;halálos áldozatok;Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság;tűzoltók;károk;homokzsák;

Gyöngyöstarjánban ketten meghaltak a villámárvizek következtében

- Meg kell tanulnunk a villámárvizekkel élni, az éghajlatváltozás miatt egyre gyakrabban jönnek majd

A heves júniusi esőzések országszerte villámárvizek sorozatát hozták. Az éghajlatváltozás miatt egyre gyakrabban kell hasonló, időjárás okozta jelenséggel szembenéznünk.

Több mint hatszáz tűzoltói beavatkozásra volt szükség a viharok és villámárvizek miatt a hétvégéig, és összesen 22 500 homokzsákot használtak fel a házak megvédése érdekében. A tűzoltókat a legtöbbször házakba, pincékbe befolyt víz miatt hívták – tudtuk meg Mukics Dániel tűzoltó alezredestől. Amint arról beszámoltunk, Gyöngyöstarjánban ketten meghaltak a villámárvizek következtében. Pásztón 29 családi házat kellett megvédeni homokzsákokkal, az ott élő 120 embernek végül nem kellett elhagynia az otthonát, míg Alsógagyon 15 családi ház került veszélybe. A Vas vármegyei Rábagyarmaton három osztrák turista rekedt a Rába egyik szigetén, mert a csónakjukat elsodorta a víz. A tűzoltók rohamcsónakkal mentették meg őket. 

Bármilyen hihetetlen is, a mostani időjárás egyáltalán nem számít extrémnek a meteorológus szerint. A június mindig is a legcsapadékosabb hónapunk volt. ,,Ebben az időszakban nem a tartós esők, hanem a lokális zivataros csapadékgócok a jellemzőek, teljesen megszokott, hogy felhőszakadással kísért zivatar alakul ki a Kárpát-medencében. Jelenleg egy nagyon nedves, illetve labilis légtömeg van fölöttünk, és a dunsztos, fülledt idő következménye, hogy nagyon magas a kihullható víz mennyisége" – nyilatkozta lapunknak Mint Kuntár-Molnár Anna. ,,Ehhez társul, hogy nagyon gyenge a légmozgás magasabb szinteken is, ezért a kialakuló zivatarcellák szinte egy helyben toporognak. Ez a két tényező alakítja ki a felhőszakadásokat, amelyek villámárvizeket okozhatnak."

„A villámárvizek úgy alakulnak ki, hogy helyi konvektív gócokból hatalmas mennyiségű csapadék esik viszonylag kis területre. (A konvekció a légrétegek koncentrált, erőteljes feláramlása.) Pécsett vagy Budapesten sík területen, az utcákon is magas vízszint tud kialakulni, ezeket urban flow-nak, városi áradatnak nevezik, amik úgy jönnek létre, hogy a hirtelen érkező sok vizet a csatornahálózat nem tudja befogadni. A villámárvizek ellen nem gátakkal védekeznek, hanem ahol ez lehetséges, záportározókat építenek. További problémát okozhat, ha két egymást követő nap hullik nem különösebben jelentős csapadék, akkor az első napi adag feltölti a talajt nedvességgel, így a második napi már nem képes beszívódni, simán száguld lefelé, az aljnövényzet jellegétől függetlenül” – nyilatkozta lapunknak korábban Pirkhoffer Ervin, a Pécsi Tudományegyetem Földrajzi és Földtudományi Intézet koordinátora. A szakember szerint a villámárvizek elleni védekezés azért nehéz, mert nagyon részletes kockázat- és veszélytérképet kellene készíteni. Lehet például, hogy ha a Budai-hegységben a csapadék pár száz méterrel odébb hullik le, akkor már nem a Pestre néző, hanem budai oldalon folyik el a víz, ebben az esetben már teljesen mások a kockázati tényezők. Mindenesetre az önkormányzatoknak nem lenne szabad kiadniuk építési engedélyt hegyvidéki területeken olyan részekre, ahol a beépítés jól érzékelhetően csökkenti a zöldfelületek arányát.

Olyan rendszereket kell kiépítenünk, amelyek a víz elvezetése helyett annak megtartására törekednek. A városokban túl sok a mesterséges felület, így a víz nem képes elszivárogni, ezért elkerülhetetlen ezeknek a felületeknek a csökkentése. Azaz fel kell törnünk a betont a városainkban és több zöld felületet kell létrehoznunk.

Ha villámárvízzel találkozunk, autóval semmiképp se hajtsunk bele a térdig érő vízbe, mert ha az autónk légszűrőjébe víz kerül, az autó motorja tönkre fog menni – tanácsolta Mukics Dániel, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Gyalog, motorral és biciklivel se vágjunk át az úton hömpölygő vízen, mert már bokáig érő erős vízfolyás is ledöntheti a lábáról az embert.

Ha beázik a pince vagy az épület alagsora, a vizet nem szabad azonnal kiszivattyúzni. Ha már akkor elkezdik kiszivattyúzni a vizet, amikor még szivárog vagy folyik be az épületbe, az csak alámossa a házat.

 Ezzel sokkal több kárt okozunk, mintha csak állna a víz pincében. A legtöbb esetben a pincében összegyűlt víz magától el fog szivárogni. Ha mégsem, akkor csak a felhőszakadás után, amikor már megszűnt a víz utánpótlása, akkor érdemes kiszivattyúzni, majd érdemes fertőtleníteni a pincét. A felkészülés része az is, hogy ha a meteorológiai szolgálat zivatar vagy felhőszakadás miatt ad ki riasztást, érdemes áramtalanítani a pincét és magasabbra vinni azokat a tárgyakat, amelyekben a víz kárt tehet. Ha annyi csapadék esett, hogy el kell hagyni az otthonunkat, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot – javasolta Mukics Dániel. A ház előtti vízelvezető árkokat pedig rendszeresen tartsuk karban, szedjük ki az árokból a szemetet és a benőtt gazokat.

Rekordösszegű lehet a biztosítókhoz beérkező kárigény is – nyilatkozta lapunknak Németh Péter, a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft. vezetője. Mint mondta, 1-1,5 milliárd forintos összesített kárkifizetésekre már volt példa, de mivel ilyen mértékű esőzések még nem fordultak elő, ráadásul az utóbbi időben az építőanyagárak drasztikus emelkedése okán is könnyen elképzelhető, hogy 2-3 milliárd forint lesz a múlt hét biztosításikárigény-mérlege.

 Lehet-e felelős a búza magasabb gluténtartalma, a genetika vagy az E-számok azért, hogy egyre többen érzékenyek erre a fehérjére?