háború;Vlagyimir Putyin;Alekszandr Lukasenko;utódlás;Belarusz;

Szocsiban, az elnöki nyaraló teraszán csevegett a két diktátor

- A Kreml készíti a minszki bábváltást

Négy hét múlva kezdik telepíteni az orosz taktikai atomfegyvereket Belaruszban, nyomban azután, hogy július 7-8-ára befejeződnek az előkészületek. Minden a terveknek megfelelően halad – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök belarusz partnerének, Alekszandr Lukasenkónak. A két politikus Szocsiban találkozott pénteken. A TASZSZ orosz hírügynökség beszámolója szerint minden kötöttségtől mentesen, oldott hangulatban beszélgettek az elnöki nyaraló verandáján egy kerekasztal mellett. Lukasenko ingujjra vetkőzött, Putyinon volt ugyan zakó, de nyakkendőt nem viselt. Az orosz elnök jókedvű volt, a két ország biztonságpolitikai és gazdasági kapcsolatait különösen jónak mondta, „tyű, mennyire jó”, idézte ömlengéseit a tudósító.

A beszámolóból nem derül ki, hogy az ukrajnai harctéri helyzet szóba került-e, Lukasenko mindenesetre már a találkozó előtt elmondta, mit gondol az elmúlt napok fejleményeiről: szerinte a kahovkai gátat az ukránok robbantották fel, egyebek közt azért, hogy eltereljék a figyelmet az ellentámadás kudarcairól. Putyin viszont nem alaptalanul elégedett a belarusz vezető odaadó magatartásával. Egy belarusz ellenzéki Telegram csatorna, a Gajun legfrissebb jelentése szerint az elmúlt egy évben Lukasenko nemcsak gyakorló tereket adott át használatra az orosz hadseregnek, hanem több mint 130 ezer tonna hadianyagot is küldött nekik, ez a vasúti szállítmányok elemzéséből derült ki. A korábbi adatokkal összevetve Belarusz az orosz invázió tavaly február 24-ei kezdete óta tízszeresére növelte katonai szállítmányait Oroszországba. Nagy-Britannia emiatt a napokban újabb szankciókat jelentett be Belarusszal szemben. A brit külügyminisztérium kiemelte, hogy a minszki vezetés jelentős támogatást nyújt az orosz agresszornak az Ukrajna elleni háborújához, belpolitikáját pedig a jogtiprás, az ellenzékkel szembeni brutális bánásmód jellemzi - több mint 1400 politikai fogoly van börtönben.

A világsajtóban időről időre szó esik arról, hogy Lukasenko beteg, egyes hírek szerint súlyos egészségügyi problémái vannak. A hatalomváltás hónapok, esetleg hetek kérdése - mondják ellenzéki vezetők, akik ugyan évek óta emigrációban élnek, de többen közülük feltételezhetően szoros hazai kapcsolatokat ápolnak, hiszen korábban a rendszeren belül tevékenykedtek. Valerij Cepkalo a 2020-as elnökválasztáson kívánta megmérettetni magát, de nem regisztrálták, és letartóztatását megelőzendő külföldre távozott, méghozzá először Oroszországba, ami nem volt véletlen választás. Korábban ugyanis a moszkvai elit egyetemen, a nemzetközi kapcsolatok intézetében szerzett diplomát, lehetnek máig élő megbízható kapcsolatai, később pedig, amikor Belarusz washingtoni nagyköveteként szolgált, ugyancsak szert tehetett ma is hasznos ismeretségekre. Cepkalo az elmúlt években több országban megfordult, időnként megszólaltatják őt ukrán fórumok, akárcsak Pavel Latusko egykori minisztert, aki szintén emigrációra kényszerült. Ellenzéki tevékenységük „elismeréséül” távollétükben márciusban Latuskót 18, áprilisban Cepkalót 17 évi börtönre ítélték Belaruszban.

Latusko nemrég a Dmitro Hordon nevével fémjelzett népszerű ukrán portálnak azt mondta, hogy Lukasenkónak sok egészségügyi problémája van. Cukorbeteg, baj van a májával, vérzékeny, gerincbántalmaktól szenved, meg kellene operálni, de nincsenek olyan specialisták, akik ezt otthon biztonsággal meg tudnák tenni. Ráadásul csak egyetlen orvosban bízik meg, Nyikolaj nevű fia anyjában, Irina Abelszkajában, aki egy klinika főorvosa. Lukasenko néha napokra eltűnik, majd előkerülve közli, hogy vírusfertőzése volt, de még nem készül meghalni. Olykor viszont hiteles tanúi vannak rosszullétének, mint például a május 9-i moszkvai győzelmi napi ünnepségen, amikor a Vörös térről mindenképp el akart menni a többiekkel az Ismeretlen katona sírjához, de a néhány száz méteres utat csak kerekes járművel tudta megtenni, amint erről a Kommerszant című orosz lap beszámolt.

Távozása esetére két forgatókönyv is van a tavaly módosított belarusz alkotmányban. Ha „ágyban, párnák közt” hal meg, átmenetileg a felsőház elnöke, a 62 éves Natalja Kocsanova követi őt. Ő az oroszok elsőszámú jelöltje, nemrég maga Lavrov külügyminiszter káderezte le, és mellette szól, hogy máris eldicsekedhet azzal, hogy rajta van egyebek közt az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Japán, Svájc és Ukrajna szankciós listáján. Ha viszont Lukasenko merénylet áldozatául esne, rendkívüli állapotot hirdetnek ki, és hatalmat a belarusz biztonsági tanács venné át az új választásokig. Ennek is Kocsanova az elnöke, a titkára pedig Moszkva másik favoritja, Alekszandr Volfovics tábornok, az orosz fegyveres erők vezérkari akadémiájának egykori hallgatója.

A volt kormányfő búcsúlevelében súlyos szavakkal illeti mind az ügyét vizsgáló mentelmi bizottságot, mind Rishi Sunak kormányzását.