;

Csehország;Oroszország;NATO;háború;vélemények;vezérkari főnök;orosz-ukrán háború;

- A cseh vezérkari főnök szerint nem lehet kizárni a NATO-orosz háborút, Csehország az első pillanatban beszállna a harcokba

Szerinte a cseh hadsereg igyekszik felkészülni egy nagy intenzitású konfliktusra egy technológiailag olyan nagyon fejlett ellenféllel, mint Oroszország.

Nem lehet kizárni egy Oroszország és a NATO közti háborút. Amennyiben kitörne, Csehország az első pillanattól kezdve részese lenne – jelentette ki Karel Řehka, a cseh hadsereg vezérkari főnöke hétfőn egy prágai biztonságpolitikai konferencián.

Egy ilyen forgatókönyv ellen csak felkészültséggel és elrettentéssel lehet védekezni – mondta. – Oroszország és az észak-atlanti szövetség közti háború, amely számunkra a legrosszabb forgatókönyv, nem lehetetlen, lehetséges – ekképp vélekedett Řehka a cseh képviselőházban a Belső biztonság és az állam ellenálló képessége címmel tartott konferencián.

A vezérkari főnök szerint a cseh hadsereg igyekszik felkészülni egy nagy intenzitású konfliktusra egy technológiailag olyan nagyon fejlett ellenféllel, mint Oroszország.

Amennyiben az Oroszország-NATO háború kitörne, a cseh hadsereg nagyobbik része a szövetség tervei alapján azonnal bekapcsolódna a harcokba. Csehország folyosót képez a NATO nyugati és keleti, illetve délkeleti szárnya között, biztosítania kellene a hadseregek nyugati-keleti átjárásának alapvető feladatát. Úgy vélte, hogy ennek biztosításához a cseh hadseregnek a többi minisztérium támogatására is szüksége lenne, ezért fejlesztési koncepciójukban ezeknek is számolniuk kell a háború kitörésének lehetőségével.

Karel Řehka fontosnak nevezte azt is, hogy növekedjen a cseh állam ellenálló képessége, például a nyersanyagellátás terén. Megoldandó problémaként beszélt arról, hogy a cseh állam jelentős mértékben függ Kínától a telekommunikáció terén.

Lengyelországban ősszel parlamenti választást tartanak, kormányzati vádak szerint pedig a 2007 és 2015 között hatalmon lévő Polgári Platform „veszélyes mértékben függővé tette” az országot az orosz fosszilis energiahordozóktól.