Andrzej Duda lengyel elnök hétfőn közölte, aláírja az orosz befolyást vizsgáló bizottság felállításáról szóló törvényjavaslatot – jelentette a Reuters hírügynökség.
Az ellenzék attól tart, hogy ezt ellenük is felhasználhatják a kampányban az ősszel tartandó parlamenti választás előtt. A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) ugyanis azzal vádolja a fő ellenzéki pártot, a Polgári Platformot (PO), hogy 2007 és 2015 közötti kormányzása között „veszélyes mértékben függővé tette” az országot az orosz fosszilis energiahordozóktól, ezért felmerül a kérdés, „nem álltak-e moszkvai befolyás alatt” PO-tagok.
A PO visszautasítja ezeket a feltételezéseket, a párt szerint a PiS célja ezzel az, hogy eltávolítsa a politikai színtérről a PO vezetőjét, Donald Tuskot. Az ellenzéki politikusok lex Tusknak is nevezik a jogszabályt.
Igaz, az elnök közölte azt is, arra kéri az alkotmánybíróságot, hogy a jogszabályt övező bírálatok (amelyek szerint a tervezet alkotmányellenes) vizsgálja meg a törvényt hatályba lépését követően.
A felállítandó bizottság a 2007 és 2022 közötti időszakot fogja vizsgálni, és felhatalmazást kap arra, hogy 10 évre gyakorlatilag eltiltsa közhivatal viselésétől azokat, akikről úgy találja, hogy orosz befolyás alatt tevékenykedhettek. A testület tagjait a parlament választaná ki, a törvényhozásban pedig a PiS rendelkezik – igaz, csekély – többséggel.
Az ellenzék leginkább azt kifogásolja, hogy a lépéssel a kormány olyan jogköröket biztosít egy közigazgatási szervnek, amelyekkel a bíróságoknak kellene rendelkezniük.