ellenzék;Lengyelország;Donald Tusk;bírálatok;törvénytervezet;Andrzej Duda;Jog és Igazságosság;orosz befolyás;

- A lengyel elnök aláírja törvényt az orosz befolyást vizsgáló bizottságról, az ellenzék fél, hogy ellene fogják felhasználni

Lengyelországban ősszel parlamenti választást tartanak, kormányzati vádak szerint pedig a 2007 és 2015 között hatalmon lévő Polgári Platform „veszélyes mértékben függővé tette” az országot az orosz fosszilis energiahordozóktól.

Andrzej Duda lengyel elnök hétfőn közölte, aláírja az orosz befolyást vizsgáló bizottság felállításáról szóló törvényjavaslatot – jelentette a Reuters hírügynökség.

Az ellenzék attól tart, hogy ezt ellenük is felhasználhatják a kampányban az ősszel tartandó parlamenti választás előtt. A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) ugyanis azzal vádolja a fő ellenzéki pártot, a Polgári Platformot (PO), hogy 2007 és 2015 közötti kormányzása között „veszélyes mértékben függővé tette” az országot az orosz fosszilis energiahordozóktól, ezért felmerül a kérdés, „nem álltak-e moszkvai befolyás alatt” PO-tagok.

A PO visszautasítja ezeket a feltételezéseket, a párt szerint a PiS célja ezzel az, hogy eltávolítsa a politikai színtérről a PO vezetőjét, Donald Tuskot. Az ellenzéki politikusok lex Tusknak is nevezik a jogszabályt.

Igaz, az elnök közölte azt is, arra kéri az alkotmánybíróságot, hogy a jogszabályt övező bírálatok (amelyek szerint a tervezet alkotmányellenes) vizsgálja meg a törvényt hatályba lépését követően.

A felállítandó bizottság a 2007 és 2022 közötti időszakot fogja vizsgálni, és felhatalmazást kap arra, hogy 10 évre gyakorlatilag eltiltsa közhivatal viselésétől azokat, akikről úgy találja, hogy orosz befolyás alatt tevékenykedhettek. A testület tagjait a parlament választaná ki, a törvényhozásban pedig a PiS rendelkezik – igaz, csekély – többséggel.

Az ellenzék leginkább azt kifogásolja, hogy a lépéssel a kormány olyan jogköröket biztosít egy közigazgatási szervnek, amelyekkel a bíróságoknak kellene rendelkezniük.

Feltehetőleg azon, hogy Novák köztársasági elnökként Facebook-bejegyzésében kiemelte a székely himnusz „Ne hagyd elveszni Erdélyt, Istenünk” sorát. Nem ez volt az első eset.