Hétfőn délután azonnali egyeztetésre rendelte be a bécsi magyar nagykövetet az osztrák külügyminisztérium, amely aggodalmának adott hangot, amiért Magyarország több száz elítélt embercsempészt engedett szabadon. Az osztrák külügy most a 24.hu megkeresésére közölte: a találkozón a tárca részéről hangsúlyozták, hogy a magyar kormányrendelet merőben ellentmond mindannak, amit Magyarország az embercsempészet elleni harcban korábban keményvonalasan képviselt.
A tárca a portálnak azt írta, „az osztrák fél egyértelműen rámutatott, hogy Magyarország lépéseinek közvetlen következményei vannak a szomszédos ország biztonságára nézve. Ausztria azonnali és átfogó magyarázatot vár Magyarországtól”.
Dühös Bécs a magyar kormányra az embercsempészek szabadon engedése miattMegkeresték Magyarország bécsi nagykövetségét is azzal kapcsolatban, hogy Nagy Andor nagykövet miként értékeli a találkozót. Azt a tájékoztatást kapták, hogy kérdéseikkel a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtókapcsolatokért felelős szervezeti egységéhez kell fordulniuk, innen egyelőre nem kaptak választ.
A BvOP kedden azt közölte, hogy eddig 606 elítéltet eresztettek szélnek a magyar börtönökből a fogvatartott 2636 embercsempész közül.
Ki nem találnák, hogy Rétvári Bence szerint miért kell szabadon engedni az embercsempészeketKorábban lapunk is beszámolt arról, hogy komoly haragot váltott ki Bécsben a magyar kormány döntése a bebörtönzött külföldi embercsempészek szabadon engedéséről. Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter telefonon már vasárnap kérdőre vonta az előzetesen nem közölt döntéssel kapcsolatban magyar kollégáját, Szijjártó Pétert, hétfőn pedig a külügybe kérették Magyarország bécsi nagykövetét. Magyar adatokra hivatkozva mintegy hétszáz embercsempész elengedésével számolnak az osztrákok, akik belügyminiszteri rendeletre már pénteken megszigorították az ellenőrzést az osztrák-magyar határátkelőkön, kellemetlenül lelassítva az Ausztriába dolgozó magyarok hétvégi hazatérését.
Gerhard Karner osztrák belügyminiszter jelezte, az osztrák kormány felülvizsgálja a magyar rendőri szervekkel a magyar-szerb határon működtetett együttműködési rendszert. Az osztrák belügyminisztérium szóvivője durva bűncselekménynek nevezte az embercsempészetet, olcsó kifogásnak Gulyás Gergely érvelését, miszerint a külföldi csempészek börtönben tartása sokba kerül.
Szijjártó Péter az embercsempészekről: jobb, ha minél előbb elhagyják az országot