Brazília nyerte a legjobb nemzeti kiállításnak járó Arany Oroszlánt, Alessandro Petti és Szandi Hilal pedig a főkurátori válogatás legjobb kiállítójának fődíját a 18. Velencei Nemzetközi Építészeti Biennále szombati eredményhirdetésén. Brazília nemzeti pavilonja idén Gabriela de Matos és Paulo Tavares Terra (Earth) című tárlatát mutatja be. A nemzetközi zsűri méltatása szerint a projekt egyfajta kutatás és építészeti beavatkozás, amely az őshonos, illetve a fekete népesség filozófiáját és gondolkodásmódját vizsgálja, keresve a jóvátétel módozatait.
Különdíjat nyert Nagy-Britannia pavilonja, melynek Dancing Before the Moon című tárlata kapcsán a zsűri kiemelte a kurátori stratégiát és felvetéseit, amelyek a mindennapi rítusok erejét ünneplik mint az ellenállás formáit és mint térbeli gyakorlatokat a diaszpórák közösségeiben.
A Lesley Lokko főkurátor által The Laboratory of the Future címmel összeállított válogatásból a Daar című projekt nyerte el az Arany Oroszlán-díjat az alkotók – Alessandro Petti (Stockholm) és a Szandi Hilal (Betlehem) – hosszú távú tevékenységéért és mély politikai elkötelezettségéért a dekolonizáció építészeti és tanulási gyakorlata terén Palesztinában és Európában.
A főkurátori kiállítás legjobb fiatal alkotójának járó Ezüst Oroszlánt a nigériai születésű, Brooklynban élő Olalekan Jeyifous vehette át, különdíjat kapott továbbá a belga Twenty Nine Studio / Sammy Baloji, a dél-afrikai Wolff Architects (Ilze Wolff és Heinrich Wolff), valamint a brit Thandi Loewenson. A főkurátor javaslatára Arany Oroszlán-életműdíjjal Demas Nwoko nigériai képzőművész, designer, építész munkásságát ismerte el a Velencei Biennálé.
Megindulhat az Új Nemzeti Galéria építése
Két éven belül megindulhat a Priztker-díjas japán SANAA építésziroda által tervezett Új Nemzeti Galéria felépítése. A hírt Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa jelentette be. „A jelenlegi háborús helyzetből fakadó gazdasági nehézségek miatt sok egyéb állami beruházás mellett át kellett ütemezni az Új Nemzeti Galéria megépítését is, ám ha a nemzetközi gazdasági feltételrendszer normalizálódik, akkor 2024–25-ben megindulhat a fejlesztés megvalósítása” – mondta Baán. Az idei Velencei Építészeti Biennálé magyar kiállításának témája az új Néprajzi Múzeum, mely mellett a látogatók megismerhetik a Liget Budapest Projekt eddigi eredményeit, valamint ízelítőt kaphatnak a közeljövőben megvalósuló elemeiről is.