A háborús bűncselekmények miatt nemzetközi elfogatóparanccsal körözött Vlagyimir Putyin hivatalosan is javasolta, hogy röviddel a 2024-es párizsi olimpia után rendezzék meg a Barátság Világjátékokat - írja az Inside magazin.
Az orosz elnök július 1-jéig adott időt Mihail Misusztyin miniszterelnöknek, hogy megtegye a a szükséges előkészületeket. A javaslattal az augusztusban Johannesburgban tartandó BRICS-csúcstalálkozón foglalkozhatnak, amelyen az orosz vezető is részt vehet. A kezdeményezés Oleg Matytsin orosz sportminisztertől származik.
„Közös küldetésünk, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy a sportolók és a nagy nemzetközi versenyek ne legyenek politikai játszmák tárgyai. Ez csak olyan körülmények között lehetséges, ahol minden résztvevő egyenlő jogokkal és megbecsüléssel rendelkezik”
- érvelt korábban. Márciusban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) azt közölte, hogy nem vehetnek részt olyan csapatok a párizsi ötkarikás játékokon, amelyek támogatják a háborút, vagy a fegyveres erőkhöz vagy a biztonsági erőkhöz kapcsolódó egyesületekhez tartoznak. Az orosz sportolók egyébként az eseményen semlegesen színekben és korlátozott számban vehetnek csak részt.
Putyin május elején azzal vádolta a nemzetközi sportszervezetek tisztségviselőit, hogy „ártanak a nemzetközi olimpiai mozgalomnak”. Hozzátette, a sportnak hídként kell szolgálnia a népek és országok között, „különösen akkor, amikor konfliktusok vannak”.
A Barátság Világjátékok történelmi előzményeihez a 80'-as évekig kell visszamenni. Az Egyesült Államok bojkottálta az 1980-as moszkvai olimpiát, ezért négy évvel később a Szovjetunió és nyolc szocialista ország nem vett részt a Los Angeles-i játékokon. Ezt követően a távol maradó országok sportolóinak megrendezték a Barátság Világjátékokat.