Orbán Viktor unokaöccsének, Orbán Dávidnak a neve akkor került be igazán a köztudatba, amikor – bő egy évvel ezelőtt – szerepet kapott a családi bányacég, a Dolomit Kőbányászati Kft. vezetésében. Ezzel egy időben derült ki, hogy nem ez lesz az első feladatköre az üzleti életben, hiszen a Vörös Kavics Kft., a Murobán Kft. és a Rodávi Kft. tulajdonosai között is szerepel már évek óta. – idézi fel cikkében az Mfor.
A Rodávi Kft. megszüntetéséről korábban ugyancsak a portál számolt be: ezt az idei év első napján kezdeményeztek a tulajdonosok, Katona Róbert és Orbán Dávid.
Csütörtöki cikkükben kiemelik, a végelszámolás oka ma már világos, köszönhetően annak, hogy határidő előtt leadta az éves beszámolóját a társaság. A dokumentum szerint ugyanis tavaly már egy forint értékesítésből származó árbevétele sem volt a társaságnak, szemben az előző évi közel 8 millió forinttal. Ellenben 3 millió forint egyéb árbevételt el tudtak könyvelni annak eredményeként, hogy eladták az egyik tárgyi eszközüket. A kiadások viszont gyakorlatilag szinten maradtak 2021-hez képest:
anyagjellegűként 1,2 milliót könyveltek el a korábbi 1,8 millió után,
személyi jellegűként pedig 5,2 millió után 5,6 milliót.
Utóbbi tétel növekedése furcsának is tekinthető, hiszen tavaly egy alkalmazottja volt a cégnek az előző évi két fő után. A kiadások magas, gyakorlatilag változatlan összege révén végeredményben 4,9 millió forintos veszteséget könyveltek el a Rodávi Kft. tulajdonosai, ennek ellenére jelentősebb összeghez juthattak a végelszámolás végén. Ennek oka, hogy a korábbi évek gazdálkodásának eredményeit halmozó eredménytartalékban 9,6 millió forint pihent az év végén. Ezt korrigálni kell a tavalyi veszteséggel, de
még így is 4,7 millió forintot tudnak kiseperni a cégből. Az összegből tulajdoni hányada alapján Orbán Dávidnak ennek csupán a tizede járhat, 470 ezer forint.
A portál kiemeli, hogy Orbán Dávidnak is megvan a saját maga kavics-, homok- és agyabányászattal foglalkozó érdekeltsége, igaz, ennek sem a többségi tulajdonosa: 35 százalékos részesedéssel rendelkezik, a nagyobb tulajdonrész Mürkl Mátéé.
A Murobán Kft.-nek ugyanakkor tavaly nagyon meglódult a szekere, hiszen az előző évi 46,8 millió után majdnem ötször nagyobb, 212,7 milliós árbevétele lett, ami mellé egyéb bevételként még 10,3 milliót is elszámoltak. A bevételek megugrásával párhuzamosan a kiadások is magasabb szinten alakultak:
anyagjellegűként 181,2 milliót költöttek a korábbi 33 millió után,
személyi jellegűként pedig kicsivel több mint 6 millió forintot, ami egyetlen alkalmazott foglalkoztatásával kapcsolatos kiadásokat fedezte.
Mindezek eredményeként
növelni tudta a cég a nyereségét a korábbi évihez képest: 8,7 millió forint után 13,7 millió tiszta profitot tudott elérni. Osztalék fizetésére azonban nem került sor.
A portál arról már korábban írt, hogy Orbán Dávid meglehetősen rossz időzítéssel, 2020 novemberében vált meg a tulajdonrészétől a Vörös Kavics Kft.-nél. Ekkor ugyanis a korábbi döcögős évek után felívelni látszott a Vörös Kavics csillaga. Idén márciusban aztán a jelek szerint meggondolta magát: a Murobán Kft.-vel újra a tulajdonosok közé került Orbán Dávid. A Murobán mellett még Mürkl Máté tulajdonosa a cégnek, 50-50 százalékban osztoznak a társaságon. Egy hónappal később egyébként Győr Inert Kft.-re nevezték át a társaságot.
Visszatérése érthetőnek tűnik a cég tavalyi beszámolója alapján, 2022-ben ugyanis stabilan hozta az előző évivel szinte forintra megegyező, 301,2 millió forintos árbevételt, ami mellett az anyagjellegű ráfordításokat is sikerült jelentősen csökkenteni. 247,4 millió után 127,1 milliót számoltak el ilyen jogcímen. Igaz, az egyéb ráfordítások jócskán megugrottak: 25,3 millió után tavaly 152,2 milliót számoltak el. Ám, hogy ez pontosan minek az eredménye, arra a kiegészítő melléklet nem ad választ.
Végeredményben – feltehetően a több egyéb ráfordítás miatt is – a 2021-esnél kisebb lett a profit: 39,8 millió után csak 6,1 milliót sikerült termelnie a cégnek.
A taggyűlési jegyzőkönyv szerint 20 millió forint osztalékelőleg kifizetéséről határoztak, amit 2022. október 22-én ki is fizettek. Vagyis – emeli ki az Mfor – az a furcsa helyzet állt elő, hogy bár újra közvetetten tulajdonos Orbán Dávid, az osztalékból nem részesedhetett, hiszen a Murobán csak 2023 februárjában lett újra tulajdonos.