Németország;atomerőmű;lekapcsolás;villanyáram;

- Lekapcsolták az utolsó atomerőművet is, mégse drágult az áram Németországban

A nukleáris energiára épülő áramtermelés kiesését felülírták más, erősebb hatások.

Nem drágult a villanyáram Németországban az utolsó atomerőművek április lekapcsolása miatt – állapította meg a szövetségi hálózati felügyelet (BNetzA). A három utolsó atomerőmű április 15-i leállítása rendkívül csekély hatást gyakorolt a villanyáram-nagykereskedelmi (tőzsdei) árára - mondta a Bayerische Rundfunknak Barbie Kornelia Haller, a felügyelet helyettes vezetője. Kifejtette, hogy a nukleáris energiára épülő áramtermelés kiesését felülírták más, erősebb hatások, mindenekelőtt a megújuló forrásokat kiaknázó áramtermelés szokásos tavaszi felfutása. Majd csak egy vagy két elteltével lehet pontos képet alkotni arról, hogy milyen következményekkel jár a három erőmű lekapcsolása, amely az utolsó lépés volt a atomenergia kivezetésének több mint tíz éve kezdődött folyamatában.

A BR összeállításában kiemelte, hogy az áram tőzsdei ára április közepe óta nem csupán nem emelkedett, hanem csökkent, de ez megszokott jelenség. Európában a tél végével mindig olcsóbb az áram, mert több áramot lehet termelni vízenergiával, és a fűtési szezon végeztével Franciaországban lekapcsolnak sok régi típusú elektromos fűtő berendezést. Ezzel függ össze az is, hogy Franciaország a tavaszi-nyári félévben mindig exportál áramot Németországba, az őszi-téli időszakban pedig importál.

Ezekre a hatásokra hívta fel a figyelmet napenergiával foglalkozó legnagyobb európai kutatóintézet, a freiburgi Fraunhofer ISE elemzője, Bruno Burger, aki kiemelte, hogy Németország és Európa teljes áramtermeléséhez képest a három erőmű teljesítménye alig kimutathatóan csekély, az árakra pedig jóval nagyobb befolyása van az időjárásnak és a Németországgal szomszédos országok helyzetének.

Április 15-én a bajorországi Isar 2, a Baden-Württemberg tartományi Neckarwestheim 2 és az Alsó-Szászországban működő Emsland atomerőművet állították le. Németország ezzel felhagyott a nukleáris energia használatával.

Németországban a 2011-es fukusimai nukleáris katasztrófa után határozta el az akkori, Angela Merkel vezette kormány, hogy szakítanak az atomenergiával, vagyis fokozatosan, bő tíz év alatt - 2022 végéig - leállítják mind a 17 atomerőművet, és az így kieső termelést hosszabb távon a megújuló forrásokra épülő energiatermelés kiterjesztésével pótolják. Az utolsó erőművek leállítását az Oroszország Ukrajna elleni háborújával összefüggő földgázellátási feszültségek miatt halasztották el egy bő negyedévvel.

Uniós szinten 6,7 százalékos (az eurót használó tagállamok esetében 5,8 százalékos) inflációra számítanak, míg Magyarországon 16,4 százalékos inflációt jeleznek előre. Az EU-ban egyedülálló módon az infláció idén magasabb Magyarországon mint tavaly volt. „Szankciós infláció”.