;

EU;Magyarország;Európai Bizottság;gazdasági előrejelzés;

- Toronymagasan a magyar infláció lesz a legnagyobb az EU-ban az idén, a gazdasági növekedés pedig tök utolsó

Uniós szinten 6,7 százalékos (az eurót használó tagállamok esetében 5,8 százalékos) inflációra számítanak, míg Magyarországon 16,4 százalékos inflációt jeleznek előre. Az EU-ban egyedülálló módon az infláció idén magasabb Magyarországon mint tavaly volt. „Szankciós infláció”.

Toronymagasan a magyar infláció lesz a legnagyobb az EU-ban az idén, a gazdasági növekedés pedig tök utolsó – derül ki az Európai Bizottság (EB) tavaszi gazdasági előrejelzéséből, amelyet az EUrologus ismertetett hétfőn.

Ez annak ellenére történhet meg, hogy az EB javította téli gazdasági előrejelzését, az idén 1 százalékos növekedést várnak uniós szinten (ez 0,2 százalékkal jobb mint a téli előrejelzésben), ez pedig jövőre 1,7 százalékra nő uniós szinten. Ezzel szemben a magyar GDP-növekedés esetében 0,5 százalékos növekedésre számítanak az idén, jövőre pedig 2,8 százalékos emelkedést jeleznek előre.

Uniós szinten 6,7 százalékos (az eurót használó tagállamok esetében 5,8 százalékos) inflációra számítanak, ez jövőre a felére csökken. Ezzel szemben Magyarországon 16,4 százalékos inflációt jeleznek előre. Az EU-ban egyedülálló módon az infláció idén magasabb Magyarországon mint tavaly volt.

Az előrejelzésben azt írják, az európai gazdaságnak sikerült megfékeznie Oroszország Ukrajna elleni háborújának kedvezőtlen hatását, az ellátás gyors diverzifikációjának és a gázfogyasztás jelentős visszaesésének köszönhetően átvészelte az energiaválságot. Kiderül az is, hogy az EU munkanélküliségi rátája márciusban új mélypontnak számító 6 százalékot ért el, a részvételi és foglalkoztatási ráta rekordmagasságú. Az idei magyar munkanélküliségi adat 4,2 százalék, ennél kisebb adat azonban csak hat országban van.

A magyar államháztartási hiányhoz (GDP 6,2 százaléka) képest csak az olasz nagyobb (8 százalék). Ez az adat Magyarország esetében 4 százalékra javul erre az évre, amely még mindig elmarad a 3,1 százalékos uniós adattól, s az olló még tovább nyílik jövőre, amikor Magyarországon 4,4 százalékos, az EU-ban pedig csak 2,4 százalékos hiány várható – írják.

Legutóbb egy éve volt ennyire erős a forint.