;

bevándorlás;Egyesült Államok;Joe Biden;menekültügy;Demokrata Párt;

Több tízezer, főként latin-­amerikai országokból származó menedékkérő torlódott fel a mexikói–amerikai határon

- Bideni határszigor

Új menekültügyi korlátozások váltották fel a déli határon a Covid ürügyén bevezetett rendelkezést. Az amerikai elnök legális alternatívák felé terelné a menedékkérőket, ezért jobbról és balról is bírálják.

„Ne higgyenek az embercsempészek hazugságainak! A határ nincsen nyitva” – figyelmeztette a politikai üldöztetés, bandaháborúk és szegénység elől az Egyesült Államokba igyekvő embereket Alejandro Mayorkas amerikai belbiztonsági miniszter csütörtök éjfél után a Twitteren közzétett videóüzenetében. „Mostantól azokat, akik törvényes útvonalak igénybevétele nélkül érkeznek a határra, jogosulatlannak fogjuk tekinteni a menedékjogra” – ismertette a frissen bevezetett előírásokat a tárcavezető. Hangsúlyozta: az elfogott illegális határátlépők ellen büntetőeljárás indulhat, és öt évre kitilthatják őket az országból.

Biden hozzáállását jogvédő szervezetek és a katolikus egyház is bírálja, mondván, a határvédelmi intézkedéseivel elzárja az utat a menedékkérők zöme előtt. 

Az új, drákói szigorú menekült­ügyi eljárásrend az úgynevezett ­42-es rendelkezést (Title 42) váltotta fel, amely lehetővé tette a határt illegálisan átlépő személyek gyors kitoloncolását anélkül, hogy azok menedékkérelmet adhattak volna be. Utóbbit még 2020 márciusában, Donald Trump elnöksége idején vezették be, a Covid-járvány ürügyén. Az egészségügyi vészhelyzet csütörtöki lejártával azonban hatályát vesztette, a washingtoni kormányzat ezért új szabályokkal próbálta elrettenteni az illegális határátlépéstől a főként latin-amerikai országokból menekülő egyéneket és családokat.

A jövő évi újraválasztási kampányára készülő Joe Biden amerikai elnök ellentmondásos stratégiát dolgozott ki az Egyesült Államok déli határán évek óta fennálló válsághelyzet megoldására.

A Demokrata Párt progresszív szárnyának és baloldali aktivistáknak kérései ellenére csak minimálisan enyhített az elődje által megvalósított határvédelmi szigoron. A háttérben részben politikai okok húzódhatnak: az ellenzéki Republikánus Párt és szélsőjobboldali kommentátorok régóta korbácsolják az indulatokat az amerikai–mexikói határon történő „invázió” emlegetésével. Az elnök ennek a látszatát is elkerülné, még keménykedni is hajlandó azért, hogy rendet teremtsen a határon, illetve mentesítse a menedékkérők elszállásolása és ellátása terhe alól a határ menti településeket.

Az ellenzék sem elégedett. A képviselőház republikánus többsége csütörtökön fogadott el egy törvényjavaslatot, amely a határfal építésének újrakezdését és a Trump-érában megvalósított, még szigorúbb szabályokat irányozna elő. A tervezet várhatóan nem jut túl a demokrata többségű szenátuson.

Biden mindeközben egy alternatív, emberséges menekültügyi szisztéma megteremtése törekszik, amely esélyt ad az arra jogosultaknak, hogy törvényesen és biztonságosan bejuthassanak az Egyesült Államokba. Ennek jegyében az amerikai kormányzat új kirendeltséget létesítését tervezi latin-amerikai országokban, ahol személyesen fogadnák a menedékkérőket és elbírálnák kérelmüket. A haiti, kubai, nicaraguai és venezuelai állampolgárok január óta az interneten keresztül jelentkezhetnek két évre szóló letelepedési engedélyre, amennyiben egy Egyesült Államokban élő rokonuk vagy ismerősük szponzorálja őket. A négy országból havonta összesen 30 ezer embert engedhetnek be e program részeként. A mexikói–amerikai határon tartózkodók szintén január óta mobilapplikáción keresztül kérhetnek időpontot menedékkérelmük beadására. A rendszer azonban naponta csak néhány száz kérelmet képes fogadni, rengeteg frusztrációt okozva a határon feltorlódott több tízezres sokaságnak.

Az elnök erőfeszítéseire árnyékot vethet, hogy az utóbbi hetekben fokozódott a határválság. A ­42-es rendelkezés hatályvesztése előtt rekordszintre nőtt az illegális határ­átlépők száma – naponta nagyjából tízezer ember szökött át az Egyesült Államokba. Ehhez hozzájárulhatott, hogy egymásnak ellentmondó híresztelések és szándékos dezinformáció terjedt a szabályváltoztatásokról.

Ugyancsak szerepet játszhatott, hogy Andrés Manuel López Obrador mexikói elnök szerint egyre több embercsempész azt hirdette, hogy nyitva áll a határ.

Egyelőre nem tudni, hogy a szabályváltoztatást követően lesz-e újabb roham. Biden előzőleg nem zárta ki, hogy a déli határon egy ideig kaotikus lehet a helyzet. A zűrzavart mérséklendő/elkerülendő az elnök átmenetileg 1500 katonát vezényelt a határra, hogy segítsenek a leterhelt határőrség adminisztratív feladatainak ellátásában. A Nemzeti Gárda 2500 tagja már eddig is asszisztált a hatóságoknak a rendfenntartásban.

A világias demokrácia helyreállításáért összefogó ellenzék véget vethet Recep Tayyip Erdoğan két évtizedes hatalmának. Kérdés, hogy a terroristákkal és melegekkel riogató török elnök hajlandó-e elfogadni az esetleges vereségét. A kampányfinisre felerősödött erőszak rossz ómen.