euró;forint;MNB;valutaváltás;

- Megrohamozták a valutaváltókat

Nyolc éve nem vásároltak annyi valutát az év első hónapjaiban a magyarok, mint az idén. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a bankok januárban és februárban 61,2 milliárd forint értékben adtak el eurót és 8,3 milliárd forint értékben dollárt. Ez euróban 25, dollárban 6,4 százalékos emelkedést jelent a tavaly év eleji adatokkal összevetve. A valutaváltóknál a két hónap alatt 48,7 milliárd forint értékben vettek eurót, 11 milliárd forint értékben pedig dollárt, vagyis 30 százalékkal több euró és közel háromnegyedével több dollár fogyott, mint egy évvel korábban. Ilyen erős évkezdetre 2015 óta nem volt példa – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A januári 28 milliárd forintos euró-kifizetés a jegybank 2010 óta jegyzett statisztikái szerint a ötödik legmagasabb érték. A korábbi csúcshónapok ráadásul kivétel nélkül nyári hónapok voltak, amikor egyértelműen az utazási kereslet dobta meg a váltóhelyek forgalmát.

Most viszont másról van szó: a valutavétel iránti érdeklődést egyrészt a forint erősödése okozza, másrészt az, hogy az euróban mért infláció számottevően alacsonyabb. Sokan ezért inkább euróban tartják megtakarításaikat. A bankok euró és dollár kamatai ráadásul versenyképesebbek a forinténál – mutatott rá Gergely Péter. Szerinte ezzel is magyarázható, hogy év eleje óta – a jelentősen csökkenő forintbetét állománnyal szemben – drasztikusan megugrott az euróbetétek állománya. Miközben korábban nem volt még példa 100 milliárdot közelítő havi lekötésre sem, az idén februárban 225, márciusban 223 milliárd forintnyi eurót kötöttek le lakossági betétszámlákon.

Az euróváltás népszerűségét tovább erősítheti, hogy a márciusi átmeneti gyengülés után ismét erős arcát mutatja a forint, szerdán 370 forint alatt járt az euróárfolyam. Kérdés ez meddig tarthat ki. Egyes vélemények szerint akkor gyengülhet a forint, amikor a jegybank hozzákezd az irányadó kamatszint csökkentéséhez, erre pedig akár már májusban sor kerülhet. A pénzváltásban gondolkodóknak azzal is érdemes számolniuk, hogy a nyári szezon előtt rendszerint gyengült a magyar fizetőeszköz - emlékeztet az elmúlt évek trendjeire Gergely Péter. Így, aki megteheti, érdemes előrehoznia a valutavásárlást.

Itt valahogy nem kellett várni a brüsszeli pénzekre, mint a pedagógusok esetében.