Az erőszakhoz vagy terrorizmushoz egyáltalán nem kapcsolódó vallási és a pekingi rezsimmel szemben kritikus politikai tartalmak birtoklói ellen is fellép a rendőrség a nyugat-kínai Hszincsiang tartományban – állapította meg a Human Rights Watch (HRW). A nemzetközi jogvédő szervezet friss jelentése újabb bizonyítéka a régióban kiépített rendőrállamnak, amely olyan agresszívan elnyomja, vallásuk és kultúrájuk megtagadására kényszeríti az ujgurokat, illetve más, türk etnikumú muszlimokat, hogy az több nyugati ország olvasatában népirtással ér fel.
A HRW kutatói a The Intercept amerikai hírportálhoz 2019-ben kiszivárogtatott 52 gigabyte-nyi hszincsiangi adatbázis egy eddig feldolgozatlan részét elemezték ki. Egy kb. 50 ezer fájl beazonosítására alkalmas feketelistát fedeztek fel, amelyeket a kínai hatóságok problémásként kategorizáltak. Ezek között vannak valóban szélsőséges, például a magát Iszlám Államnak nevező dzsihadista terrorszervezethez kötődő anyagok, de ártalmatlan szövegek, képek és videók is. Márpedig a rendőrök már azért kihallgatásra vagy akár átnevelőtáborba küldhetik a hszincsiangi muszlimokat, ha a kérdéses tartalmak bármelyikének birtoklásán kapják őket a mobiljuk átvizsgálásakor.
Problémát jelenthet, ha a hatóságok az iszlám szent könyve, a Korán szúráira (fejezeteire) vagy iszlám esküvői dalokra bukkannak. Szintén következménye lehet annak, ha az illetőnél bizonyos, ujgur identitást erősítő anyagokat találnak, amelyek többek között az amerikai finanszírozású Szabad Ázsia Rádiótól, a külföldi száműzetésben működő Ujgur Világkongresszustól vagy a hszincsiangi szeparatista mozgalomtól származnak. Intézkedést vonhatnak maguk után a demokráciapárti tartalmak, ideértve egy az 1989-es, Tienanmen téri mészárlásról szóló dokumentumfilmet, továbbá a Szíriáról szóló anyagok – még egy népszerű kínai utazási műsor két epizódja is, amely a közel-keleti országgal foglalkozik.
A Human Rights Watch szerint 2017–2018-ban kilenc hónap alatt a rendőrség összesen 11 millió alkalommal vizsgált át okostelefonokat Hszincsiang székhelyén, Ürümcsiben, az előírások szerint a helyiek és a régióba belépők számára kötelezően letöltött alkalmazások segítségével.
A HRW Kínáért felelős ügyvezető igazgatója, Maya Wang úgy vélte: „Felháborító, egyben veszélyes”, ahogyan a kínai kormány „összemossa az iszlámot az erőszakos szélsőségességgel, hogy igazolja a türk muszlimok elleni gyalázatos visszaéléseket Hszincsiangban”. A jogvédő aktivista szerint az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának meg kéne indítani a régóta esedékes vizsgálatot Peking „hszincsiangi és azon túli visszaéléseinek” feltárására, a külföldi kormányoknak pedig fel kéne lépni a tömeges megfigyelésben és társadalmi ellenőrzésben részt vevő technológiai vállalatokkal szemben.