Minden jel arra utal, hogy Magyarországon durván visszaéltek a kémprogramokkal, és azzal a céllal kémkedtek emberek ellen, hogy még nagyobb politikai és pénzügyi ellenőrzést szerezzenek a nyilvánosság és a médiapiac felett – áll abban a jelentéstervezetben, amelyet hétfőn készül elfogadni az Európai Parlamentnek a Pegasus- és más kémszoftverek európai használatának kivizsgálásával foglalkozó különbizottsága (PEGA).
A szaktestület a jelentésen kívül egy ajánlásokat tartalmazó határozatot is jóvá fog hagyni: a Népszava birtokába került, összesen több mint 200 oldalt kitevő dokumentumok éles kritikával illetik a megfigyelő programokat a gyanú szerint törvénytelenül bevető tagállamokat és a jogsértéseket tétlenül szemlélő európai intézményeket.
Pegasus-botrány: a kormányok hallgatnak, Brüsszel meg félrenézPegasus-botrány: Varga Judit válaszolt, nem találkozik a különbizottság tagjaivalA PEGA tavaly áprilisban alakult meg, miután napvilágra került, hogy az okostelefonok feltörésére alkalmas izraeli kémprogramot, a Pegasust több európai országban is felhasználhatták újságírók, aktivisták, politikusok megfigyelésére. A botrányt kirobbantó oknyomozók 300 magyarországi telefonszámot találtak a célszemélyek jegyzékén. A parlamenti szaktestület azt tanulmányozta, hogy a kémszoftverek alkalmazása megsértette-e az uniós jogot és az alapvető szabadságjogokat. Mivel a PEGA a nemzeti hatóságoktól minimális vagy semmilyen érdemi tájékoztatást nem kapott, a holland liberális Sophie in’t Veld és megbízott képviselőtársai főként nyilvánosan elérhető információk alapján készítették el a két határozati javaslatot.
Kattintson és regisztráljon a teljes cikk elolvasásához a mobil Népszaván! Egy hétig szabad a betekintés.
Mivel indokolja a PEGA, hogy a lehallgatást engedélyező magyar törvény inkább az ellenőrzés és a hatalomgyakorlás eszköze az Orbán-kormány számára?
Miért hiteltelenek az Orbán-kormány állításai az ügyben?
Mit javasol a PEGA?
– derül ki cikkünkből még.