Magyarország;találkozó;katolikus egyház;látogatás;Ferenc pápa;Hilarion;

- Esélyt jelenthet Ferenc pápa találkozója Hilarion metropolitával

Erdö Péter bíboros, Magyarország prímása jelentős szereplője az ökumenikus párbeszédnek. Lapszemle.

Ferenc pápa és Hilarion metropolita, az orosz ortodox egyház korábbi „külügyminisztere” találkozójával foglalkozott hosszasan az Alateia katolikus hírportál, amely szerint megbeszéléseiknek még lehet szerepe a két felekezet együttműködésében.

A vatikáni sajtóhivatal közölte, hogy a találkozó mintegy 20 percig tartott és szívélyes hangnemben zajlott, de a megbeszélés tartalmáról nem adott tájékoztatást. A Szentszék hírportálja, a Vatican News szerint meleg légkörben zajlott a találkozó, fénykép örökítette meg, amint Ferenc pápa megcsókolta Hilarion mellkeresztjét.

Ferenc pápa magyarországi útja számos kérdést vetett fel a katolikus egyházfő és az orosz ortodox egyház vezetői közötti kapcsolatfelvétel lehetőségéről, de semmiféle konkrét tervről nem lehet tudni. A portál emlékeztet rá, hogy a moszkvai patriarchátus korábbi külügyminiszterét 2022 júniusában Kirill pátriárka helyezte át Budapestre, amit széles körben lefokozásként értelmeztek. Hilarion korábban a néhai XVI. Benedek pápával is találkozott, kettejüket összekötötte a zene szeretete. Később ő volt az egyik nagy tervezője a történelmi jelentőségű 2016-os kubai találkozónak Ferenc és Kirill között, az elsőnek pápa és moszkvai pátriárka között az 1054-es egyházszakadás óta. Magyarországra költözését úgy tekintették, hogy Róma elveszíti egyik kiváltságos tárgyalópartnerét az orosz ortodox világgal.

Utódja, Anton Volokolamszki metropolita néhány héttel később mégis találkozott Ferenc pápával a Vatikánban, majd 2022 szeptemberében a Kazahsztánban rendezett vallásközi csúcstalálkozón ismét megbeszélést folytattak egymással. Akkor azt mondta az újságíróknak, hogy a két egyházfő közötti csúcstalálkozót még mindig fontolgatják.

XVI. Benedek 2022. december 31-én bekövetkezett halála is arra késztette Kirillt, hogy részvétét fejezze ki Ferenc pápának. Hasonlóképpen Ferenc pápaságának tízéves évfordulóját, 2023. március 13-át is üdvözölte a pátriárka egy másik nyilatkozatban. – A jelenlegi nehéz körülmények között ön jelentősen hozzájárul Krisztus evangéliumának hirdetéséhez és figyelmet fordít a vallásközi együttműködés fejlesztésére - mondta.

A két egyházfő esetleges találkozójával kapcsolatban Paolo Pezzi moszkvai érsek tavaly februárban az azt mondta, bizonyos korábbi nyilatkozatok „bizonyos keserűséget” jelentettek az ortodox egyház számára, de hangsúlyozta, hogy az ajtók nyitva vannak, és hogy a hidakat nem rombolták le.

Ha Hilarion metropolita lépését logikusan az Orosz Ortodox Egyház Szent Szinódusa és Kirill pátriárka Nyugattal szembeni irányvonala megkeményedésének jeleként értelmezték is, magyarországi jelenléte egyben lehetőséget is jelenthet a Moszkvai Patriarchátus és a katolikus egyház közötti kapcsolatfelvételre. Ferenc pápa budapesti érkezése előtt azonban egy vatikáni forrás megjegyezte, hogy Hilarion metropolita lemondása óta már nincs hivatalban. – Elvesztette minden pozícióját és előjogát, és már nem állandó tagja a szent szinódusnak – hívta fel a figyelmet a forrás, rámutatva, hogy a moszkvai patriarchátus összetett és megosztott világ.

A katolikus egyházfő azonban jezsuita, ebből fakadó perspektívája, az a törekvése, hogy a világ geopolitikáját a perifériák közvetítésével közelítse meg, alátámaszthatja azt a tézist, hogy Hilarion magyarországi jelenlétére kíván támaszkodni az orosz ortodoxiával való csatornák fenntartásában, különösen, mivel Erdö Péter bíboros, Magyarország prímása jelentős szereplője ennek az ökumenikus párbeszédnek.

Kurt Koch bíborosnak, a keresztény egység előmozdításáért felelős dikasztérium prefektusának távolmaradása a pápai küldöttségtől úgy is értelmezhető, hogy a pápa nyitottságot akart mutatni a moszkvai patriarchátus felé. A svájci bíboros, az argentin pápával ellentétben, valójában úgy érzékelhető, hogy határozott álláspontot képvisel az orosz ortodox egyház feje felé. – A háború Kirill pátriárka általi igazolása a vallás köntösébe öltöztetve minden ökumenikus szívet meg kell, hogy rázzon - mondta 2022 júniusában a Die Tagespostnak adott interjújában, Kirill pátriárkának az ukrajnai invázióval kapcsolatos hozzáállását "eretnekséghez" hasonlítva.

Lapszemle.