A szervezők korábbi közlése alapján több mint 10 ezer fiatal gyűlt össze szombaton késő délután a Papp László Sportarénában, hogy meghallgassa Ferenc pápát.
A tanúságtételek után a katolikus egyházfő bibliai történettel kezdte beszédét, majd hangsúlyozta, hogy Isten nem elítélni, hanem megbocsátani akar. Isten mindig megbocsát – nyomatékosította. Ekkor tört ki először, de nem utoljára a dübörgő taps. A pápa kérésére a jelenlévők kétszer is kórusban ismételték: Isten mindig megbocsát.
Később a pápa azt kérte, mindenki saját magában, csendben adja meg a választ a kérdésre: mi van a szíve mélyén, mi az, amit igazából keres az életben? Az egyházfő szavai szerint Jézus nem prédikál, hanem utat nyit:
nem azt akarja, hogy tanítványai a leckét ismételgető iskolások legyenek, hanem szabad és úton lévő fiatalok, egy olyan Isten társai, aki meghallgatja szükségleteiket és odafigyel álmaikra.
Újabb bibliai példázatot követően arról beszélt, hogy Jézus nem lerombolja, hanem kijavítja álmainkat. Elfogadja a valami nagyobb felé irányuló vágyunkat, de ragaszkodik egy dologhoz, amit jól meg kell jegyeznünk: az ember nem attól lesz nagy, hogy mások fölé emelkedik, hanem attól, hogy másokhoz leereszkedik.
Nem mások kárára, hanem mások szolgálatával leszünk naggyá.
Jézus – mondta az egyházfő – örül annak, ha nagy dolgokat érünk el. Nem azt akarja, hogy lusták és kényelmes emberek legyünk, nem azt akarja, hogy csendesek és félénkek legyünk, hanem azt, hogy élők, aktívak, főszereplők legyünk. Soha nem kicsinyli le várakozásainkat, hanem éppen ellenkezőleg, vágyaink mércéjét emeli fel. A pápa szerint Jézus egyetértene egy magyar közmondással, amit – nagy tetszést aratva – magyarul mondott: aki mer, az nyer.
De hogyan lehet nyerni az életben? – tette fel a kérdést. Két alapvető lépés van, csakúgy, mint a sportban: először is tűzz ki magasabb célokat, másodszor pedig eddz. „Érzed a szívedben, hogy van olyan képességed, amivel sok jót tehetsz? Érzed, hogy jó dolog szeretni az Urat, nagy családot alapítani, segíteni a rászorulókon? Ne gondold, hogy ezek elérhetetlen vágyak, hanem fektess az élet nagy céljaiba” – tanácsolta Ferenc pápa.
Edzeni pedig párbeszédben Jézussal kell, aki a lehető legjobb edző:
„ő meghallgat téged, motivál, hisz benned, tudja, hogyan hozza elő belőled a legjobbat.
És mindig arra hív, hogy csapatjátékos legyél, soha ne egyedül, hanem másokkal együtt, az egyházban, a közösségben, együtt, közös élményeket megélve”.
Nagy a kísértés, hogy beérjük egy mobiltelefonnal és néhány baráttal – állapította meg Ferenc pápa, aki szerint azonban ez semmi jóra nem vezet, butaság. Ma minden azt hirdeti, hogy gyorsnak, hatékonynak, gyakorlatilag tökéletesnek kell lenni, mint a gépeknek. Aztán rájövünk, hogy gyakran kifogy a benzin, és nem tudjuk, mit tegyünk.
A csend az a talaj, amelyen áldásos kapcsolatokat lehet ápolni, mert „lehetővé teszi, hogy Jézusra bízzuk azt, amit megélünk”. A csend lehetőséget ad arra, hogy „elolvassuk az evangélium egy-egy oldalát, amely az életünkhöz szól, hogy Istent imádva a szívünkben békét találjunk”. De a csend nem arra való, hogy mobiltelefonokra és a közösségi médiára tapadjunk. A pápa arra kérte a fiatalokat,
hogy ne virtualizálják az életüket, hiszen az az élet valódi, nem virtuális, nem egy képernyőn folyik, hanem a világban.
A csend az ima ajtaja, az ima pedig a szeretet ajtaja. „Amikor imádkozol, ne félj Jézus elé vinni mindazt, ami a belső világodban zajlik: a szeretetedet, félelmeidet, problémáidat, elvárásaidat, emlékeidet, reményeidet” – biztatott az egyházfő. Vegyük kezünkbe a sorunk azért, hogy segítsünk a világot békességben élni. Mindenki tegye fel magának a kérdést: mit teszek másokért, az egyházért, a társadalomért? A saját érdekeimet szem előtt tartva élek, vagy kockáztatok másokért, érdekeimre nem gondolva?
„Barátaim, ti mind értékesek vagytok Jézus számára, és számomra is. Ne feledjétek, hogy senki sem veheti el helyeteket az egyház és a világ történetében: senki sem képes arra, amire csak ti vagytok képesek. Segítsünk egymásnak elhinni, hogy szeretnek és értékesek vagyunk, hogy nagy dolgokra vagyunk teremtve” – mondta beszéde végén Ferenc pápa.
Látogatás a jezsuitáknál
A hagyományok szerint a jezsuita Ferenc pápa, amikor hivatalos látogatáson felkeres egy országot, minden alkalommal külön találkozik a helyi rendtársaival. Így történt budapesti útján is – tájékoztatott lapunknak is elküldött közleményében a Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya kommunikációs irodája. A pápa a Papp László Sportarénában tartott rendezvény után szálláshelyén, az Apostoli Nunciatúrán fogadta a Jézus Társasága, azaz a jezsuiták magyarországi rendtartománya tagjait. Az esemény, mint korábban más országokban is, magántalálkozó, amelyen a pápa „kötetlen, testvéri együttlét során ismerkedik meg rendtársaival, az adott provincia életével” – fogalmazott a közlemény. A találkozó nem volt sajtónyilvános, a pápa ott elhangzott beszédének összefoglalóját a szokások szerint a Vatikán munkatársai fogják közzétenni, várhatóan néhány héttel az esemény után.