;;

halál;talkshow;Jerry Springer;

- Meghalt Jerry Springer

Az amerikai talkshow-legenda 79 éves volt.

Hetvenkilenc éves korában csütörtökön elhunyt Jerry Springer. A talkshow műfajának emblematikus alakját, a nevét viselő The Jerry Springer Show műsorvezetőjét chicagói otthonában érte a halál – írja a Variety. Springer barátja és családjának szóvivője a BBC-nek is eljuttatott közleményében pótolhatatlannak nevezte a férfit, és kiemelte, hogy kapcsolatteremtő képességét az emberekkel a politika, a műsorkészítés terén, de bárkivel hajlandó volt tréfálkozni, akár az utcán is.

Gerald Norman Springer 1944. február 13-án született a londoni Highgate-ben lengyelországi zsidó menekültek gyermekeként. Mindkét nagyanyját a náci koncentrációs táborokban gyilkolták meg. Ötéves sem volt, amikor a család az Egyesült Államokba ment és a queensi Kew Gardensben telepedett le. Jerry Springer 1965-ben politikatudományból szerzett diplomát a Tulane University diákjaként. Eredetileg politikai pályára készült, az 1968-ban meggyilkolt Robert Kennedy kampánytanácsadójaként dolgozott, 1970-ben indult egy képviselői mandátumért, de nem sikerült nyernie, 1977-ben pedig egy évre Cincinnati polgármesterének is megválasztották. 

Huszonhét éven át vezette a nevét viselő talkshow-t, amelyet a népszerűsége csúcsán, 1998-ban Oprah Winfreyénél is többen néztek. Ugyanakkor magát Jerry Springert ellentmondásos személyiségnek tartották, részben a műsorában gyakran verekedésbe, káromkodásba torkolló beszélgetések, az egymást megcsaló párok, bizarr szexuális szokások bemutatása miatt. Jerry Springer utolsó televíziós szereplése volt Az álarcos énekes amerikai változatában.

Rövid politikai pályafutása is érdekesen alakult, mert ugyan Springert 1971-ben beválasztották a Cincinnati városi tanácsba, de három évvel később lemondott, miután egy sajtótájékoztatón elismerte, hogy prostituálthoz járt. Polgármestersége idején azért kapott bírálatot, hogy családi tragédiája ellenére engedélyezett egy neonáci felvonulást az amerikai alkotmány első kiegészítésére hivatkozva, amely a szólás- és sajtószabadságot, a békés gyülekezéshez való jogot biztosítja az Egyesült Államokban.