Bundesliga;labdarúgás;Sallai Roland;

- Sallai Roland edzőjének nem kell CR7

A Sallai Rolandot is foglalkoztató fekete-erdei labdarúgócsapat szárnyalásának a Bundesligában különcnek számító edző, Christian Streich a kulcsa.

Az 57 éves Christian Streich több évig a klub játékosa volt, egy csapatban szerepelt többek között a német válogatott korábbi szövetségi kapitányával, Joachim Löw-vel is. Játékospályafutásának befejezése után 1995-ben a Freiburg U19-es csapatának trénere lett (a felnőtt együttes 1993-ban jutott fel először a legmagasabb osztályba), 2007-ben került másodedzőként a profi gárdához, amelynek 2012 óta a vezetőedzője. Huszonöt évesen érettségizett, utána tanárszakosként szerzett egyetemi diplomát germanisztika, történelem és testnevelés szakirányon.

A sajtó imádja a szakembert a szokványostól eltérő nyilatkozataiért és mert elmondja a véleményét a sporton kívül más témákban is. Az edzőségről úgy vélekedik, hogy nem csupán a taktikát kell elmagyaráznia a csapatának, hanem a rábízott fiatalembereknek segítenie kell eligazodni az életben is.

Amikor pár éve arról kérdezték, ha lenne rá elég pénze a klubnak, leigazolná-e Cristiano Ronaldót, Streich azt mondta: „egész biztosan nem, mert egyrészt hamar elfogyna a pénzünk, másrészt Cristiano sem érezné jól magát nálunk, egy hét alatt körbejárná az összes kávézót és, ha itt lenne, akkor mindennel foglalkoznánk, csak a szakmai munkára nem lehetne koncentrálni, mindettől függetlenül őt tartom a világ egyik legjobb játékosának.”

Streich szerint minden csapatnak tisztában kell lenni a képességeivel, a határaival és mindent ehhez kell igazítani.

„A mi reális célunk az lehet minden szezon előtt, hogy harcoljuk ki a bennmaradást az élvonalban, ha ennél jobb eredményt érünk el, akkor örülünk, ha kiesünk, akkor megpróbálunk visszajutni, de nálunk sosem lehet elvárás a Bayern München vagy a Borussia Dortmund megelőzése, mások a lehetőségeink. Egyszer-egyszer persze őket is legyőzhetjük a pályán, de senki sem várhatja el tőlünk, hogy a bajnokság végén előttük végezzünk.”

A freiburgiak nagy erénye az utánpótláscsapat erőssége, ahonnan folyamatosan érkeznek tehetségek a profikhoz, a jelenlegi kezdő tizenegyből a csapatkapitány Christan Günther, a német válogatottal 2014-ben világbajnok Matthias Ginter, valamint Nicolas Höfler is saját nevelés. Ezen kívül jó üzleti érzékkel szerződtet a klub játékosokat, a német válogatott Nico Schlotterbeck 90 ezer euróért érkezett, tavaly nyáron 20 millióért adták el Dortmundba, de Sallai Roland is jó példa erre: a nyáron valószínűleg távozó válogatott támadó értéke a transfermarkt.de szerint jelenleg 10 millió euró, a freiburgiak 4,5 milliót fizettek érte, amikor leigazolták.

Streich számára kiemelten fontos a közösség építése, ezért a csapat tagjai számára igyekszik közös programokat szervezni, ez lehet akár egy együtt elköltött ebéd is. A tréner szerint jobban küzdenek egymásért azok, akik a pályán kívül is jóban vannak egymással, a kispadozást is jobban viseli az a futballista, akinek a posztján olyan játékos szerepel, akivel baráti a viszonya. A szakembert 2022-ben az év edzőjének választották Németországban, egy évvel korábban megkereste a Bayern München, de a felek nem jutottak el komolyabb tárgyalásokig. „Mit csinálnék a Bayernnél olyan játékosokkal, akiknek annyi az értéke, amennyi pénzt egy év alatt nem látunk Freiburgban? Itt senki sem szól meg azért, mert kerékpárral járok az edzésekre, békén hagy a sajtó, jó helyen vagyok Freiburgban, nem vágyom máshova.”

Streich mindig csak egy évvel hosszabbít szerződést a klubbal, „sosem lehet tudni, mit hoz a jövő, így korrekt, ha valamiért valamikor szezon közben kerülne sor szerződésbontásra, akkor sem okozna ez pénzügyi nehézséget, nálunk nem fognak a jogászok meggazdagodni abból, ha egyszer véget ér a közös munka”.

A freiburgiak jelenleg a Bajnokok Ligája-szereplést jelentő negyedik helyen állnak a bajnokságban 53 ponttal. 

Mindig mást mond, mint a többiek

Streich legutóbbi szerződés-hosszabbításáról írt a New York Times is: „Valószínűleg nem volt semmi érdekes témája a lapnak, így betették ezt a hírt.”

Az ukrán-orosz háborúról: „Ez kőkemény üzlet, a fegyvergyárak tulajdonosai gazdagodnak meg emberek halálán, arra azért érdemes figyelniük, ha nagyon elhúzódik a háború és mindenki meghal, akkor nem lesz szükség a fegyvergyárakra sem.”

A rasszistákról és antiszemitákról: „Nem tudom megérteni őket, meglepődnének ezek az emberek, ha négy-öt generációt visszanéznének a családfájukban, mert nagy valószínűséggel találnának a felmenőik között színes bőrűeket vagy zsidókat.”

Az oltástagadókról: „Nagyon jó, hogy demokráciában élünk, a többség tudja, hogy ez mit jelent, a társadalom 20-30 százaléka azonban a jelek szerint nem érti a demokrácia lényegét, ami nemcsak jogokkal, hanem közös kötelezettségekkel, egymás iránti felelősségvállalással is jár.”

A Dortmund elleni 5-1-es vereség után válasza a kérdésre, hogy miért veszített a csapata: „én úgy láttam, hogy a Dortmund öt gólt szerzett, mi egyet, a szabályok szerint ilyenkor az nyer, aki többször talált a kapuba.”

Reakciója arra, hogy a Juventusszal került össze csapata az Európa-liga nyolcaddöntőjében idén tavasszal: „Mi ismerjük az ellenfelet, hetente látjuk a tévében, az olaszok valószínűleg elővettek egy térképet, hogy megnézzék, merre van Freiburg.”

A két héttel ezelőtti, Bremen elleni 2-1-es idegenbeli siker után egy újságíró azt kérdezte, mit szól ahhoz, hogy a Freiburg a Bundesliga örökranglistáján feljött a 19. helyre, megelőzve a nagy rivális Karlsruhét: „Mindig irigyeltem az újságírókat, hogy van idejük ilyesmivel foglalkozni.”

Másik fölvetés ebben a témában, a Freiburg több mint ezer gólt szerzett az élvonalban és megvan a 250. győzelme: „Ez azt jelenti, hogy elég sok szezont játszottunk már az első osztályban, és nem csupán vereségeket szenvedtünk.”

Érdemrendet kapott

Április 23-án Streich megkapta Baden-Württemberg Érdemrendjét, amit Winfried Kretschmann tartományi miniszterelnöktől vehetett át. Az indoklás szerint a "Freiburg vezetőedzője mindenkinek példát mutat azzal, hogy az embereket nem a származásuk, hanem a cselekedeteik alapján ítéli meg. Nyilatkozataival hozzájárul a demokratikus értékek széles körű megismertetéséhez, tevékenységének jelentősége túlmutat a labdarúgáson."

Végre bepillantást nyertünk, mi kerül 246 milliárdba az idei világbajnokságra készülő Nemzeti Atlétikai Központban.