Budapest 100 Program;

A Múzeum körút 27. szám alatti épületben élt Pásztor Árpád (született: Pikler Árpád), akinek a Muzi című ifjúsági regénye a közeli Múzeumkertben játszódik

- Beszédes házak

A 150 éves Budapest 150 éves épületeit ismerhetjük meg együtt a Budapest100 hosszú hétvégéjén.

Idén ötven épület nyitja meg kapuját május 11. és 14. között a Budapest100 nevű program keretében, mely az 1873-as városegyesítés korának társadalmi, gazdasági és kulturális sokszínűségét mutatja be. A civil ünnep négy napján a látogatók részt vehetnek vezetett épületbejárásokon, interaktív közösségi programokon, valamint kiállítások, koncertek és gyerekprogramok is várják őket. A látogatható épületek közül a legtöbb lakóház, de intézmények is készülnek eseményekkel, mint a Szimpla Kert, a Rumbach utcai zsinagóga, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem vagy a Batthyány-mauzóleum a Fiumei Úti Sírkertben.

Lapunk is részt vett egy előzetes sajtóúton, melyen több épület történetébe betekinthettünk. A hatodik kerületi Lázár utca 20. szám alatti házról például megtudtuk, hogy azt Steiner Berthold és Knopf József kereskedők építették, akiknek üzeme utcanévtáblák gyártásával foglalkozott. A Baross utca 6. szám alatti épület kapcsán szó esett a Palotanegyedről is, melyet a környék palotái és kúriái miatt „Mágnásfertálynak” is neveztek.

Egyes épületek a neves lakóik miatt is híresek. Ilyen a Dohány utca 28. szám alatti háromemeletes lakóház, melynek leghíresebb lakosa Mikszáth Kálmán volt, aki 1886-ban költözött ide, és itt írta A beszélő köntös című regényét. Életének ezen időszaka azonban tragédiával zárult: egyik fia, János 1890-ben a difteritisz áldozata lett, így a család ebben az évben a Lónyai utca 13. szám alatti házba költözött. Mikszáth kapcsán a Budapest100 alatt egy különleges játékon is részt vehetünk: az író kézírását kell megfejtenünk, mely elvileg nehezen kibogozható. A házban emellett egy koncert is lesz, Furuglyás René fogja elektronikus ütemekkel megtölteni a teret.

Mikszáth Kálmán 1886-ban költözött a Dohány utca 28. szám alatti háromemeletes lakóházba

A Múzeum körút 27. szám alatti épületben szintén egy művész élt: Pásztor Árpád író (született: Pikler Árpád), aki az itt élő Freund Máriát vette később feleségül. Pásztor egyik leghíresebb műve, a Muzi című ifjúsági regény pedig a közeli Múzeumkertben játszódik, és részben kapcsolódik A Pál utcai fiúk történetéhez is. Ami persze nem véletlen: Molnár Ferenc az íróról mintázta a regényében feltűnő Pásztorok egyikét.

A Budapest100 alatt még számos izgalmas történetet tudhatunk meg, de egyes programokra nem árt előre regisztrálni, nehogy lemaradjunk róluk.

Fesztivál a városban

A Budapest100 teljes programja már elérhető a Budapest100 honlapján vagy a Budapest100 mobilalkalmazásban, illetve a nyomtatott programfüzeteket is be lehet szerezni a város több pontján. A négynapos fesztivál workshopokkal és születésnapi bulival kezdődik a három városrészben (május 11.), sétanappal folytatódik (május 12.), majd a hagyományos nyitott házak hétvégéjével zárul (május 13-14.). A programok többsége előzetes jelentkezés nélkül látogatható, a regisztrációköteles eseményeket a szervezők külön jelölik. Az idei Budapest100 megvalósítását Budapest Főváros Önkormányzata támogatta.

A változást akadályozó saját korlátainkról szól leginkább a Katona József Színházban a Cseresznyéskert, amelyet Tarnóczi Jakab állított színre.