;

Ausztria;Horvátország;Szlovénia;Schengen;ellenőrzés;külügyminiszterek;illegális bevándorlás;schengeni övezet;belső határok;

- Szlovénia vissza akarja állítani a schengeni rendszert, Ausztria szerint már nem működik

Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter ezen állításának alátámasztására az Ausztriában benyújtott menedékkérelmek nagy számát említette. Egyúttal arra hivatkozott, Németország nemrég engedélyt kért az Európai Uniótól arra, hogy újból bevezethesse az ellenőrzést az Ausztriával közös határán, így Bécs is kénytelen volt újra bevezetni a többi szomszédos országgal közös határán.

A schengeni övezetben teljesen vissza kell térni az annak lényegét jelentő, ellenőrzés nélküli belső határforgalomhoz – jelentette ki Tanja Fajon szlovén külügyminiszter kedden Fiumében (Rijeka) a Gordan Grlić Radman horvát és Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján.

Szlovénia ragaszkodik a schengeni rendszer helyreállításához – hangsúlyozta a szlovén tárcavezető hozzátéve, hogy az illegális bevándorlás elleni intézkedésekhez uniós szintű jóváhagyás kell. Az illegális határátlépések száma jelenleg nem indokolja az osztrák intézkedést a határellenőrzés kiterjesztéséről – mondta, és megjegyezte, hogy Szlovénia kész segíteni a schengeni külső határok védelmében.

– Úgy vélem, senki sem szeretné, ha Szlovénia is a belső ellenőrzés újbóli bevezetésére kényszerülne – mondta Fajon utalva a közelgő nyári hónapokra, amikor a Horvátországba látogató turisták számával párhuzamosan megnő az illegális migránsok száma is a nyugat-balkáni útvonalon.

Fajon az STA szlovén hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: Ausztria döntése a határellenőrzés kiterjesztéséről belpolitikai lépés, emiatt ő nem számít annak gyors megváltoztatására.

Hivatali kollégáival a schengeni külső határok közös védelméről is tárgyaltak kedden, ennek keretében Szlovénia öt rendőrt küld Észak-Macedóniába a Frontex (Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség) új missziójába – mondta.

Schallenberg válaszul azonban kijelentette, Schengen már nem működik, és ennek az állításnak az alátámasztására az Ausztriában benyújtott menedékkérelmek nagy számát említette. Ausztria is jól működő schengeni övezetet szeretne, de – mind mondta – Németország nemrég engedélyt kért az Európai Uniótól arra, hogy újból bevezethesse az ellenőrzést az Ausztriával közös határán, így Bécs is kénytelen volt újra bevezetni a többi szomszédos országgal közös határán.

Schallenberg az európai illegális migrációt "biztonsági kérdésnek" tekinti, amely szerinte közös erőfeszítéseket igényel. A fő problémát abban látja, hogy az illegális migráció kezelésében mindössze két-három ország érintett, míg a többi csak figyel.

A miniszterek az Ukrajnának nyújtott támogatásokról és az energetikai együttműködésről is tárgyaltak, valamint ellátogattak a krki cseppfolyósított-földgáz-terminálra.

A dohányipari cég a leányvállalatain keresztül 2007 és 2017 között dohánytermékeket adott el Észak-Koreának, amivel megközelítőleg 428 millió dolláros bevételre tett szert. 635 millió dolláros pénzbírsággal sújtották a phenjani rezsim elleni szankciók megsértése miatt.