Ha kérdezünk valamit szülői értekezleten, de nem fogadjuk el a választ vagy akár érdeklődünk a vezetőségnél, retorzióra számíthatunk. Az, hogy ennyire átlépnek a fejük felett, és így hoznak döntéseket róluk, munkavállalókról, engem, mint állampolgárt felháborít. Nem attól fog javulni a színvonal, hogy ha bevezetik a státusztörvényt és a teljesítmény-értékelési rendszert. A gyökereknél kell kezdeni: a képzésnél és a fizetésnél, hogy a legjobbakból válogathassanak az iskolák – ilyen véleményeket hallottunk hétfőn Szegeden a tankerületi központ épülete előtt.
Csongrád megyében több, mint harminc intézmény csatlakozott az országos pedagógussztrájkhoz, a szülők pedig azzal igyekeztek kifejezni a támogatásukat, hogy „fogadóórára” kértek időpontot, ahol egy csaknem 30 kérdést tartalmazó levelet adtak át a központ vezetésének. Szeretnék tudni például,
hogyan nevelnek majd magabiztos gyerekeket az önállótlanná tett pedagógusok, mi a garancia arra, hogy az új rendszer nem válik egyszerűen a diákok elleni retorzió eszközévé, és mivel jár, hogy a tanórákat foglalkozásokká nevezik át.
Szegeden és környékén 150 pedagógus jelezte eddig, hogy elhagyja a pályát, ha bevezetik a státusztörvényt. Ez a szám szerepelt azokon a léggömbökön, amelyet a demonstráció idejére a központ épülete előtt helyeztek ki. Az Egységes Szülői Front-Szeged képviseletében Hajnal Edina lapunknak elmondta: a csuklóikra kötött piros szalaggal – melyekkel a város iskoláit is „feldíszítették” – azt szimbolizálják, hogy az oktatás kivéreztetése zajlik.
– Bennem három forgatókönyv van – mondta Hajnal Edina.
A legoptimistább változat, hogy a törvénytervezetet az unió nyomására be sem nyújtják a parlament elé.
A második, hogy gumicsontot dobnak, lesz némi látszatenyhítés, mintha meghallgatták volna a pedagógusokat.
A legrosszabb változat, hogy egy salátatörvényben hajnali 1-kor elfogadja a 133 bátor ember
– fogalmazott. A szülők képviselői a találkozó után elmondták: udvariasan fogadta őket Plesovszkiné Ujfaluczki Judit, a szegedi tankerület igazgatója, aki szerint az oktatással minden rendben van, arról pedig nem tud, hogy 150 pedagógus fel akar mondani.
Több ezer tanár sztrájkol, volt, ahol a még be sem vezetett státusztörvény előírásaival próbálták lebeszélni őketItt a sztrájk napja, hétfő reggel diákok és tanárok foglalták el a Belügyminisztérium bejáratát