„Nem részleteiben, teljes egészében kell nemet mondanunk a pedagógusok jogállásáról szóló törvénytervezetre és az ehhez kapcsolódó törvénymódosításokra: e jogszabályok szelleme, a bennük megnyilatkozó szándék elfogadhatatlan. A döntéshozók a közalkalmazotti jogviszony megvonásával, a sztrájkot ellehetetlenítő intézkedésekkel, a véleménynyilvánítás tilalmával büntetik a hivatásuk méltóságáért küzdő tanítókat és tanárokat. Igazolhatatlan eljárásukat a bosszú szándéka vezérli” – állapítja meg a Válasz Online által teljes terjedelmében közölt dokumentum, amelyben több ismert közéleti személyiség is kiállt a magyarországi pedagúgusok jogállását megváltoztató elképzeléseivel szemben. A „Nyilatkozat a pedagógusok védelmében” című petíciót aláírta Réthelyi Miklós kutatóorvos, professor emeritus is, aki 2010 és 2012 között a második Orbán-kormány nemzeti erőforrásokért felelős minisztere volt.
A tanárok melletti kiállást személyesen vállalták neves kutatók, egyetemi tanárok volt miniszterek, államtitkárok, értelmiségiek, közöttük Ángyán József agrárpolitikus, korábbi államtitkár, Bod Péter Ákos egyetemi tanár, korábbi ipari miniszter, Csaba László közgazdász, az MTA tagja, Jeszenszky Géza egyetemi magántanár, korábbi külügyminiszter, Lányi András író, Vajda Mihály filozófus, az MTA tagja.
„Elkapkodott, erőszakos reformok helyett a közoktatás tartalmának és intézményrendszerének körültekintő újragondolását kívánjuk, az érintettek érdemi közreműködésével. Meggyőződésünk, hogy a kibontakozás lehetetlen a közoktatásban dolgozók bérének azonnali emelése, munkakörülményeik javítása, terheik csökkentése nélkül. Támogatjuk a pedagógusok jogos követeléseit: közalkalmazotti státuszuk megerősítését, a sztrájkhoz és a szabad véleménynyilvánításhoz fűződő jogaik tiszteletben tartását”
– olvasható a nyilatkozatban.
Börtönkísérlet a magyar közoktatásban: Lucifer-hatást hozhatnak a Pintér-paragrafusok, a pedagógusok nem sok jóra számíthatnak„Az aláírók kijelentik, hogy „a tervezett kényszerintézkedések lehetővé teszik a túlterhelt és más szellemi foglalkozásokhoz képest szégyenletesen alulfizetett pedagógusok munkaidejének növelését, fokozzák munkahelyi kiszolgáltatottságukat, csorbítják jogaikat. „Ezek a rendszabályok a minőségi oktatás elemi feltételeit veszélyeztetik. A tanárhiány ellensúlyozására alkalmatlanok, éppen ellenkezőleg, a pálya elhagyására késztetik az érintetteket és elriasztják a fiatalokat a tanári hivatástól. A nevelőtestületek szakmai önállóságának korlátozása újabb lépés a kívánatossal épp ellenkező irányba – szögezték le.
A nyilatkozatban azt is kifejtik, hogy szerintük a túlközpontosított intézményrendszer, a teljesíthetetlen mennyiségű, korszerűtlen tananyag, a tantervvel és tanmenettel kapcsolatos merev előírások, a pedagógusok teljesítményének mérésére kieszelt életidegen és megalázó módszerek lehetetlenné teszik a korszerű – interaktív, differenciált, személy- és problémaközpontú – oktatási-nevelési módszerek alkalmazását.
Teszteli a tanárokat a Pintér-féle belügy, több iskolában már készítik elő a rendszertTörley Katalin: Egyáltalán nem bántam meg, hogy vállaltam a polgári engedetlenségetA következmények nem csak a pedagógusokat sújtják: tovább rontják a tanulók esélyét, hogy az iskolában hozzájussanak a sikeres helytálláshoz kellő tudáshoz. Az ügyben nem csak a kormányzatot nevezik felelősnek, hanem – mint írják – osztozik benne a magyar értelmiség, amely nem emeli fel a szavát az iskola védelmében. – Aki az ország jövőjét, utódaink boldogulását a szívén viseli, annak most ki kell állnia a pedagógusok mellett. „Támogassuk küzdelmüket és tegyük világossá, hogy a megrendszabályozásukra és megfélemlítésükre hozott intézkedésekkel a kormány nem érhet célt!” – szól a felhívás.
Újabb tanársztrájk készülődik, ma egyeztet az Orbán-kormány a pedagógusok képviselőivelTitokban, értelmezhetetlen feladatokkal zajlik a tanárok teljesítményértékelése a Pintér-féle új rendszer tesztelésén