Több mint hét éve csak az ígérgetéseket halljuk. Eleinte elfogadtuk, nem megy hipp-hopp a rendbe tétel, de lassan megint eltelik egy újabb tanév úgy, hogy semmi sem történt – fakadt ki egy szülő, akinek a gyermeke a hányatott sorsú szentesi Rigó Alajos iskolába jár. Az, hogy elfogyott a szülők türelme több mint indokolt: egy 2015-ben történt tűzeset óta működik ideiglenes helyen, távolról sem ideális körülmények között az állami iskola, ahol – óvodástól fiatal felnőttig – közel száz, tanulásban akadályozott diákkal foglalkoznak.
A lángok 2015. augusztus 28-án csaptak fel a Deák Ferenc utcai épületben, amelynek egyik szárnyában az iskola, a másikban pedig egy gyermekotthon működött. Az otthonból más intézménybe költöztették a lakókat, az iskolának pedig a helyi önkormányzat ajánlott fel ideiglenes helyet, egy üresen álló óvodát. Nem sokkal később megállapították, hogy a leégett iskolaépület menthetetlen, de a kiürített otthon felújítható. Mivel az otthon lakóit végleg más helyre költöztették, mindenki abban bízott: gyors felújítás után oda költözhet vissza a Rigó iskola.
Nem így történt. Pedig az iskola néhány dolgozója informálisan rendre felvetette, hogy rosszak a körülmények az „ideiglenes” helyen, és egy civil önkormányzati képviselő, Agócs Lászlóné is sokszor szóvá tette:
„Érthetetlen, hol akadt el az ügy. Ahol most tanulnak a gyerekek, ott nem megfelelők az adottságok, nincs akadálymentesítés, szűkek a folyosók, kevés a mosdó.”
A panaszok ellenére azonban semmi nem változott.
Lapunk megkereste a Belügyminisztériumot és az illetékes Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központot is az ügyben. Válaszaikból kiderült, hogy ma pont ugyanaz a terv, mint amit hét évvel ezelőtt szeretett volna mindenki: felújítanák a menthető épületrészt és oda költöztetnék vissza az iskolát.
Azt, hogy ez miért nem történt meg eddig, a tankerület csak részben magyarázta meg, miközben a felelősséget egy másik állami szervre hárította.
Mint írták, a tűzeset után a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság volt az épület vagyonkezelője, amely felújította az otthon tetőszerkezetét 2016 második felében, de aztán megállapította, hogy az épület nem alkalmas gyermekvédelmi feladatok ellátására, majd pedig – már 2022 nyarán – megszüntette a vagyonkezelési jogát. Helyét a tankerület vette át. Arról hallgattak, hogy 2016 második fele és 2022 júniusa között miért nem történt semmi.
Noha a belügy most jelezte, visszaköltöztetnék az iskolát, és a tankerület is kézbe vette az ügyet, semmi garancia arra, hogy felpörögnek az események. A tankerület szerint ugyanis
az ingatlan működési engedélyének megszerzéséhez, és ahhoz, hogy az épület megfelelő legyen a sajátos nevelési igényű gyermekek számára, mintegy 200 millió forintra lenne szükség.
Ez az összeg azonban nem áll rendelkezése. Erre utal legalábbis, hogy a tankerület jelezte, pályáznia kellett.
Noha hét és fél évvel a tűzeset után még mindig ott tartanak, hogy előkészítik a beruházást, és próbálnak pénzt szerezni, a tankerületi biztosított mindenkit:
„Célja, hogy a tanulók minél hamarabb – az ellátási igényeiknek – a legmegfelelőbb infrastrukturális körülmények között tanulhassanak.”