;

Egyesült Államok;fegyvertartás;Nemzeti Fegyverszövetség;Donald Trump;Ron DeSantis;

Donald Trump azzal kérkedett a Nemzeti Fegyverszövetség kongresszusán, hogy ő volt az amerikai történelem legfegyverpártibb elnöke

- Vannak Achilles-sarkai a republikánusoknak, fegyvertartáshoz és abortuszhoz való hozzáállás fyengíti az esélyeiket

A keményvonalas hívek elvárásai szűkítik a párt mozgásterét.

Tragikus lövöldözések árnyékában került sor az amerikai fegyverlobbi éves találkozójára Indiana államban. A március végi nashville-i iskolai vérengzés, amely 6 ember, köztük 3 gyerek életét követelte, illetve a múlt hétfői louisville-i bankban történt, 5 áldozattal járó ámokfutás azonban nem nyomta rá bélyegét a rendkívül befolyásos Nemzeti Fegyverszövetség (NRA) háromnapos összejövetelére. Ahogyan az előző években is a fő üzenet az volt, hogy semennyire sem szabad szigorítani a fegyvertartási szabályokon, amelyeket az NRA a második alkotmánykiegészítés aktuálisan elfogadott értelmezéséből eredeztet.

Az eseménynek otthont adó indianapolisi kongresszusi központba ellátogató fegyverrajongók mindazonáltal nem gyakorolhatták kedvenc jogukat, mivel a republikánus előválasztás vélelmezett éllovasát, Donald Trump volt amerikai elnököt védő Secret Service kitiltotta a fegyvereket a helyszínről. A üzleti iratok meghamisításával vádolt milliárdos azzal dicsekedett, hogy ő volt az eddigi legfegyverpártibb elnök, és újraválasztása esetén ismét a jelenlévők „hűséges barátja és rettenthetetlen harcosa” lesz. Egyúttal adókedvezményt ígért azoknak a tanároknak, akik fegyvertartási engedélyt szereznek és képzést kapnak lőfegyver használatára - a republikánusok szerint ugyanis az iskolai lövöldözést legjobb ellenszere a pedagógusok felfegyverzése.

Az NRA kongresszusán a Republikánus Párt (GOP) szinte minden prominens - potenciális és hivatalosan versenybe szállt - elnökjelölt-aspiránsok fellépett, hogy hitet tegyen a fegyvertartás mellett. – Ellenálltam a fegyvertartási jogok korlátozásra irányuló felszólításoknak, még akkor is, amikor egy ilyen álláspont látszólag népszerűtlen volt – kérkedett például a Domald Trump legnagyobb riválisaként számontartott Ron DeSantis floridai kormányzó, aki videóüzenettel jelentkezett be az eseményre.

Csakhogy a rendszeressé vált tragikus lövöldözések következtében az utóbbi években tartósan felerősödött az igény a korlátozásokra az amerikai társadalomban. Az AP VoteCast tavaly novemberi félidős választások idején készített átfogó felmérése szerint a választók 56 százaléka szeretne szigorúbb fegyvertartási szabályokat.

A GOP viszont nem igazodik a megváltozott közhangulathoz. A párt dogmatizmusában közrejátszhat a republikánus politikusok azon félelme, hogy elveszíthetik elkötelezett választóikat egy párton belüli kihívóval szemben az előválasztáson, ha nem tartják az irányvonalat. Ezért különösen odafigyelnek, hogy megfeleljenek a legjobban mozgósítható, szavazói csoportoknak, például a fegyverrajongóknak vagy a fundemantalista evangéliumi keresztényeknek, illetve az őket képviselő szervezeteknek. Ezzel azonban saját választási esélyeiket rontják, mivel a szavazótáboruk keményvonalasai által vallott nézetek egyre inkább kisebbségbe szorulnak az amerikai társadalom egészében.

A fegyvertartás mellett az abortusz a GOP másik Achilles-sarka. A nők önrendelkezési jogát számos republikánus irányítású állam korlátozta azóta, hogy a konzervatív többségű legfelsőbb bíróság tavaly júniusban megsemmisítette a terhesség megszakításhoz fűződő jog alkotmányos védelmét félévszázadon át biztosító Roe v. Wade precedenst. Ezen törekvések azonban hozzájárultak ahhoz, hogy a magas infláció és Joe Biden elnök népszerűtlensége közepette sem aratott fölényes győzelmet az ellenzék a tavalyi félidős választásokon.

Az abortusz azóta potens politika téma maradt, amint azt a csatatérállamnak számító Wisconsinban hónap eleji legfelsőbb bírói mandátumról szóló választása is bebizonyította. A szavazáson a majdnem teljes abortusztilalmat előíró 1849-es törvény eltörlését ígérő demokrata Janet Protasiewicz meglepő fölénnyel, 11 százalékkal győzte le a republikánus ellenfelét, a jogszabály érvényben hagyása mellett állást foglaló Daniel Kellyt. (Összehasonlításképp: a tavalyi kormányzóválasztáson 3.4, a 2020-as elnökválasztáson 0.6 százalék volt a különbség a két párt jelöltje között)

A jövő évi elnökválasztáson is döntő tényező lehet az abortuszkérdés, ám, ahogyan azt a mérsékeltebb republikánusok közé sorolt Chris Sununu New Hampshire-i kormányzó is elismerte az AP-nek: a GOP képtelen úgy megközelíteni a témát, hogy ne ijessze el az átlagszavazókat, a függetleneket és a fiatalabb generációk tagjait. A párt politikusainak zöme ezért inkább kerüli az állásfoglalást, pedig a téma újra és újra visszatér a napirendre.

Április elején például azután lángolt fel a művi vetálés körüli vita, hogy egy texasi szövetségi bíró elrendelte - a mizoprosztol nevű készítménnyel együtt - abortusztablettaként használt mifepriszton forgalmazásának felfüggesztését. A fellebbviteli bíróság azóta bizonyos korlátozások mellett újra engedélyezte a gyógyszer eladását, sőt a Biden-kormányzat kezdeményezésére a Legfelsőbb Bíróságnál átmenetileg teljes visszaállította a korábbi szabályozást.

Trump ugyan az utóbbi időben igyekszik kimaradni az abortusz vitából, de már így is bőven adott támadási felületet a demokratáknak, hiszen ő nevezett ki három legfelsőbb bírót abból az ötből, akik tavaly júniusban döntöttek a Roe v. Wade precedenst megsemmisítéséről. Fő vetélytársa, DeSantis pedig múlt csütörtökön írt alá egy törvényt, amely érvénybe lépése esetén - néhány szélsőséges kivételtől eltekintve - a terhesség 6. hetétől megtiltja az abortuszt az államban, jóllehet a nők túlnyomó többsége ekkor még nem is tudja, hogy állapotos.

Maga a floridai kormányzó is érezhette, hogy a jogszabályt jóváhagyását nem érdemes nagydobra verni. Míg az abortuszt a 15. héttől megtiltó törvényt tavaly ünnepélyes keretek között, kamerák előtt szignózta egy templomban, stábja ezúttal mindössze egy fotót tett közzé az aláírásról. DeSantis az abortuszellenes csoportok nyomására dönthetett a korlátozásról, mivel tavaly óta Floridában volt a legengedékenyebb a szabályozás a délkeleti államok közül, emiatt a régióban sokan utaztak ide a művi vetélésért. A vallási kérdésekkel foglalkozó Public Religion Research Institute (PRRI) kutatóintézet közelmúltbéli felmérése alapján ugyanakkor az amerikaiak 63 százaléka ellenzi a 6. héttől kezdődő abortusztilalmat.

Egyelőre nem tudni, mitől keletkezett a tűz, azonban sajtóértesülések szerint nem tartották be a biztonsági előírásokat.