Csak három jelölt maradt a héten abból a 73-ból, aki jelezte, hogy indulni kíván az osztrák szociáldemokrata párt elnöki posztjáért. Sokan nem teljesítették a 30 támogató szavazat összegyűjtésére vonatkozó előírást, mások viszont nem is gondolták komolyan jelentkezésüket. A kandidátok között szerepelt például egy magát zsiráfnak nevező jelölt, aki egyenesen a schönbrunni állatkertből pályázott.
Magát az elnökválasztást a párt 52 esztendős elnöke, Pamela Rendi-Wagner kezdeményezte, elege lett abból, hogy öt éves működését rendre megzavarta a burgenlandi tartományi miniszterelnök, helyi SPÖ-vezér, aki állandóan kritizálta munkáját. Hans Peter Doskozil úgy szólt mindig közbe, hogy egyszermind cáfolta, hogy ő akar a párt élére állni. A civilben virológus Rendi-Wagner rendkívüli pártkongresszus összehívását kezdeményezte, ahol döntenének személyéről, s ezzel arról is, hogy a jövő évi országos választásokon ő képviseli a 140 ezer tagot számláló baloldali pártot. Doskozil azonban ezúttal nem elégedett meg a bekiabálással (ami esetében csak szimbolikusan értendő, mivel beteg hangszálai csak gyenge és magas hangok kibocsátását engedélyezik), bejelentette, hogy indulni kíván az SPÖ vezetői posztjáért. Mert nem elégedett azzal, hogy a párt rendre elveszíti a választásokat, kicsiket és nagyokat egyaránt, s bár a lakosság morog a kereszténydemokrata-zöld koalíciós kormányra, a szociáldemokraták ebből nem tudnak előnyt kovácsolni. Szavai alátámasztására a burgenlandi pártszervezet vezetői felmérést csináltattak, ami azt mutatta, hogy Doskozil vezetésével már rég a 2017 óta ellenzékben lévő vörösök vezetnék Ausztriát. Az országos ismertségre védelmi miniszterként szert tett politikus szerint Rendi-Wagner elitista, nem igazán kíváncsi a bázis véleményére. Híján van stratégiai képességeknek, s karizmája sincsen. Hiába szép, hiába kedves, hiába szorgalmas, ez politikusnak kevés.
Doskozil váratlan felbukkanásával a bécsi pártközpontban azt is elérte, hogy az elnökségről szóló döntést ne egy zárt testület hozza meg, amely vélhetően a központban dolgozó elnökasszony mögött áll, hanem döntsön a tagság. Eszerint április 24-e és május 10-e között megkérdezik a párttagokat, bár véleményük nem lesz kötelező érvényű. Ezt követően rendkívüli pártkongresszus mondja ki a végső igent.
A 2015 óta párttag Doskozil és a két évvel később csatlakozott Rendi-Wagner versenyébe harmadikként a 15 éves korától SPÖ-tag, ma 50 éves traiskircheni polgármester, Andreas Babler jelentkezett. Az alsó-ausztriai, 20 ezer lakosú kisváros arról vált híressé, hogy itt van Ausztria legnagyobb menekülttábora, itt landolnak először a világ bármelyik országából származó migránsok, akik az alpesi országban keresik a jövőjüket. Ide kerültek 1956-ban a magyar kivándorlók is, mint ahogy azóta számtalan más náció tagjai. Babler tíz éve vezeti a gyakran konfliktusoktól sújtott települést, s mint mondják, a legsúlyosabb összecsapások idején is ő kitartott amellett, hogy a menekülteket emberi bánásmód illeti meg. Az országos politikából ezidáig kimaradt, végzettségét tekintve géplakatos Babler népszerűségét nem csupán a 2020-as helyi választáson elért 71,5 százalékos győzelme mutatja, hanem az is, hogy elnöki indulásának hírére 8000 ember sürgősen belépett a szociáldemokrata pártba, amelynek így 148 ezer főre emelkedett a taglétszáma.
Az ízzig-vérig baloldali politikus vissza akarja adni a büszkeséget, a méltóságot az SPÖ tagjainak, protestáló pártot akar faragni az SPÖ-ből, folytatni szociális politikáját a gyengék, az elesettek védelmében, a „munkásosztály mennybe meneteléért“. Babler hétmilliárd eurónyi pénzt vonna el az osztrák milliomosoktól. Hívei közé sorolhatók nagyüzemi szervezett dolgozók, baloldaliak, üzemi tanácsi káderek, polgármesterek, kétkeziek. A kétezres évek elején a gyerekarcú ifjú szocialista bejárta a fejlődő világot, a jugoszláviai háború idején bekapcsolódott a nemzetközi békemozgalomba, eleinte ellenezte hazája uniós tagságát, ma elkötelezett híve a honvédő Ukrajnának.
„Dosko“ szintén példátlan szociális intézkedéseivel vált igazán népszerűvé Burgenlandban, 1700 eurót garantáló nettó fizetés megadásával a tartományi kötelékben dolgozóknak, szociális lakásokkal, megnyugtató egészségügyi szolgáltatásokkal. De Bablerrel ellentétben ő kimondottan korlátozó politikát folytat a külföldről beáramlókkal szemben, már csak azért is, mert a menekülők döntő hányada Magyarország felől érkezik Ausztriába.
A két kihívóval ellentétben a pártot vezető Pamela Rendi-Wagner igyekszik a folyamatosságot képviselni, nem kampányolni, hanem végezni megszokott munkáját. Mögötte áll a legnagyobb tagszervezet, a bécsi, s annak polgármestere, a nagyhatalmú Michael Ludwig. Őt támogatják az SPÖ-ben befolyásos nők, s a szintén tekintélyes szakszervezetek. Nemzetközi kapcsolatai is kiválóak.
Jelenleg az osztrák pártok népszerűségi listáját a szélsőjobboldali szabadságpárt vezeti, élén az átlagnál szélsőségesebb pártvezérrel, Herbert Kickllel, aki populizmusával, eltökéltségével már 30 százalék fölé vitte az FPÖ-t. Egyáltalán nem mindegy, hogy az általa keltett veszéllyel szemben ki veszi fel a harcot. A három baloldali jelölt közül egyedül a burgenlandi politikus nem zárja ki az esetleges koalíciót a kékekkel. Döntés az SPÖ elnökének személyéről június 3-án várható.
Bukhat az SPÖ vezetője