Június 1-től a Vodafone Magyarország mobilhálózatán működik tovább a DIGIMobil szolgáltatás, a 4iG Csoport szolgáltatói együttműködésének köszönhetően a DIGIMobil ügyfelei nyártól országos lefedettséggel használhatják készülékeiket - tájékoztatta a DIGI csütörtökön az MTI-t.
A közlemény szerint a DIGI Magyarország április 13-tól lezárta mobilszolgáltatásainak értékesítését. A forgalmi díjakat nem érinti a változás, az előfizetői díjcsomagjaikban foglalt perceken túl, a DIGI 2023 végéig garantálja a normál díjas beszélgetések percenkénti 4 forintos árát meglévő ügyfeleinek. A havidíjak a május 1-jén életbe lépő inflációkövető díjkorrekció alapján 14,5 százalékkal emelkednek.
A terv szerint a DIGI a felszabaduló, több mint 2500 adótoronyból álló egyes mobilhálózati infrastruktúráját, egyéb passzív és aktív mobilkommunikációs eszközeit, rádiófrekvenciahasználati jogosultságait kiválás útján új vállalatba szervezi, amelyet a NER-milliárdos Jászai Gellért érdekeltségében lévő 4iG Csoport a későbbekben értékesít.
A DIGI mobilinfrastruktúrájának értékesítési lehetősége többletforrást teremthet a vezetékes hálózat további fejlesztésére - közölték. A DIGIMobil ügyfelek és a Vodafone infrastruktúrájának összekapcsolása az első, lakossági mobil előfizetők számára is közvetlenül érzékelhető előnye a 4iG Csoport tagvállalatai közötti együttműködésnek - magyarázta Tábori Tamás, a DIGI ügyvezetője.
A közlemény szerint jelentős előrelépés a DIGIMobil szolgáltatásban a hálózati lefedettség javulása. A közpénzen NER-kézbe került Vodafone Magyarország hálózatára való váltással a HD minőségű hívásokat biztosító VoLTE szolgáltatás továbbra is elérhető marad, a VoWifi (WiFi hálózatokon keresztüli) hanghívásokat lehetővé tevő kiegészítő szolgáltatás azonban megszűnik - jelezték, hozzátéve, a változás nem érinti a roaming feltételeket. Azt is írták, hogy az új mobilhálózatra csatlakozáshoz nincs szükség a SIM-kártya cseréjére, azonban egyes régebbi típusú készülékeknél manuális beállításra lehet szükség.
A 4iG Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján tájékoztatott arról, hogy leányvállalata, az Antenna Hungária Zrt. kizárólagos tulajdonát képző DIGI Kft. a tulajdonában, illetve üzemeltetésében álló egyes mobil hálózati infrastruktúra elemeit, valamint bizonyos mobil távközlési szolgáltatás keretében gyakorolt rádiófrekvenciahasználati jogosultságokat a döntéselőkészítő fórumok véleménye alapján a közeljövőben értékesíteni kívánja.
A 4iG magyar adófizetők által megfinanszírozott "sikertörténetéről" lapunk több ízben is beszámolt már. Mint ismeretes, a NER-cég az Orbán-kormány hathatós közreműködésével a válság kellős közepén megvásárolta a Vodafone Magyarország Zrt. 100 százalékát. A szerződés értelmében a magyar Vodafone 51 százaléka a Jászai-féle cég ellenőrzése alá került, míg a magyar állam 49 százalékos kisebbségi részesedést szerzett. Mindezt úgy, hogy a 4iG önmagában képtelen lett volna a Vodafone-t megvenni: a felvásárlás költségeinek több mint felét az adófizetők állták, ugyanis az állami tulajdonban álló Magyar Fejlesztési Bank (MFB) egy legfeljebb 425 millió eurós hitelt (170 milliárd forintot) nyújtott a NER-cég, valamint az állam tulajdonában lévő Antenna Hungáriának. Mivel pedig sem a 2022-es sem a 2023-as költségvetésben nem számoltak a távközlési cég megvásárlásával, az államra eső 330 milliárd forintnyi forrást is hitelfelvételből, vagyis az államadósság növelésével tudta finanszírozni a kormány.
Később az állam újabb nagy szívességet tett Jászai Gellért cégének, amikor is elcserélte a Vodafone-részvények 19,5 százalékát a Yettel Magyarország Zrt. részvényeinek 25 százalékára. Az üzlettel egyértelműen a 4iG járt jól, hiszen jó áron megszabadult a Yettel-től, amelyeket egy versenyfelügyeleti eljárás után akár áron alul is el kellett volna adnia, míg a Vodafoneban megerősítette pozícióit, úgy, hogy az nem került egy fillérjébe sem. Vagyis a NER-cég mára 70,5 százalékban birtokolja a Vodafone Magyarországot, az állam pedig 29,5 százalékkal maradt kisebbségi tulajdonos.
660 milliárd forintért vásárolja meg a Vodafone-t a NERMegszabadult az állam a Vodafone egy részétől, visszaszerezte a Yettelt21 milliárd forintos vesztesége ellenére hasít a közpénzből felpumpált 4iGNem javasol osztalékfizetést a közpénzes tendereken rendre hasító 4iG igazgatóságaA 4iG nyerte a projektet, amelyből 3,6 millió euró uniós támogatást visszafizettetne az OLAF