Debrecen;ipari park;húsvét;élelmiszercsomag;akkumulátorgyár;

„Mint amikor az amerikai telepesek üveggyöngyöket vittek az indiánoknak”

- Akkugyári ajándékok

A kínai CATL nevében húsvéti élelmiszercsomagokat osztottak Debrecenben, az egyetemről viszont kitiltották a volt rektor akkugyárakról szóló előadását.

– A debreceni akkumulátorgyár ügyében most az idő a legnagyobb ellenfél. A tüntetések és a demonstrációk kifulladni látszanak. Jól érzékelhető, hogy az ellenzéki pártok szeretnék „melegen tartani” az ügyet a jövőre esedékes önkormányzati és európai parlamenti választásokig, de egyelőre nem találják ennek hatékony módszerét – fogalmazott lapunknak az egyik helyi önkormányzati képviselő. Mint mondta, a húsvéti ünnepek alatt is többekkel beszélt, s a debreceniek véleménye nem változott, továbbra sem akarnak vízfaló és környezetromboló beruházást a város határában.

A helyi képviselő szavai szerint a város igyekszik kerülni a kommunikációt ebben az ügyben, így arról sem szívesen beszélnek, hogy jelenleg már folyik a déli ipari parkba tervezett konténerváros engedélyeztetési eljárása. A kormány itt is „besegített” Debrecennek, amikor egy február 28-án keltezett kormányhatározattal lehetővé tette az ipari park területén belül ilyen építmények felállítását.

Jelenleg még hosszas engedélyezési eljárások zajlanak az akkumulátorgyár ügyében, hiszen eddig két publikus jogerős döntés született: az egyik az egységesített környezetvédelmi eljárásra, míg a másik a biztonságra vonatkozik. Kis túlzással azonban legalább két tucatnyi egyéb engedélyezési eljárás áll még a beruházók előtt – tudtuk meg helyben –, köztük is a legfontosabb, az építésre vonatkozó. Egyelőre a népszavazási kezdeményezések is „jegelődnek”: az LMP országos kezdeményezését, amelyet idén januárban nyújtottak be, 8:7 arányban leszavazta a Nemzeti Választási Bizottság. Ezt a határozatot a párt megtámadta, jogorvoslati kérelemmel éltek a Kúria felé, amelynek 90 napja van az ügy elbírálására, így nyár elejéig nem várható döntés. A debreceni helyi választási bizottság is lesöpörte a Momentum, a Mi Hazánk és egy magánszemély helyi népszavazási kezdeményezéseit az akkumulátorgyárról. Mándi László, a Momentum helyi önkormányzati képviselője tegnap lapunknak azt mondta: fellebbeztek, újabb döntés még nem született. Szabó Bence, a párt másik debreceni képviselője viszont közösségi oldalán bejelentette: túlterheléses támadást indít a debreceni választási bizottság ellen, és hamarosan 150 kérdést fog benyújtani nekik elbírálásra. Mivel mindegyiket nyílt ülésen kell tárgyalniuk, és egyedileg kell megindokolniuk a döntésüket, a politikus szerint így legalább lesz munkájuk bőven, és „megdolgoznak amiatt, hogy politikai érdekeket szolgálnak”.

A debrecen.hu portál közben arról írt, hogy a társelnökként az egyik alpolgármester, Széles Diána fémjelezte Debreceni Karitatív Testület húsvét alkalmából tartós élelmiszereket tartalmazó csomagokat adott át rászoruló családoknak, amihez a CATL főtámogatóként 7000 euróval járult hozzá. Szilágyi Balázs, a CATL közügyekért felelős vezetője a tudósítás szerint az eseményen arról beszélt: vállalatuk világszerte azon dolgozik, hogy eltűnjenek az erőművek füstölgő kéményei és az autók füstölgő kipufogói, s szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy az emberek egészséges környezetben élhessenek.

– Mint amikor az amerikai telepesek üveggyöngyöket vittek az indiánoknak – kommentálta lapunknak több helyi is az eseményt, hozzátéve: a 7 ezer euró láthatatlan semmiség ahhoz a 820 millió euróhoz képest, amennyivel a kínai lapok híradásai szerint a magyar kormány az ország büdzséjéből támogatni tervezi a beruházást. 

Nem tűrik, tiltják

Az akkumulátorgyár témájától úgy tűnik, még a Debreceni Egyetem is „fázik”, letiltották ugyanis a volt rektor, később tanszékvezető Fábián István vegyészprofesszor előadását, amelyet Magyarország akkumulátor-nagyhatalom lesz! Megéri? címmel tartott volna a Kémiai Intézetben. Noha az előadást április 11-ére előzetesen meg is hirdették, a kar dékánja végül letiltotta az esemény megrendezését. Arra hivatkozott, hogy aktuálpolitikának nincs helye az egyetemen. Fábián István lapunknak tegnap azt mondta: ez azért is furcsa, mert egy hónappal korábban Nagy Márton miniszter A háború és a szankciók hatása a gazdasági folyamatokra címmel tarthatott előadást, vagyis úgy tűnik, az „aktuálpolitikai” kritérium nem vonatkozik egyformán mindenkire. Az előadás végül épp a tiltás hatására nagyobb közönséget ért el, mintha az intézett falain belül 50-60 érdeklődőnek megtartja – mondta - hiszen a Debreceni Akadémiai Bizottság a meghirdetett időpontra helyet adott a rendezvénynek, a professzor és vendégei előadása pedig később a világhálóra is felkerül majd. D.J.  

Munkabeszüntetéssel indulhat április utolsó hete az iskolákban.