;

Egyesült Államok;Donald Trump;Republikánus Párt;Tennessee;

Justin Jonesnek a nashville-i városvezetés egyhangú szavazással adta vissza képviselői helyét

- Nem csak fejétől bűzlik a GOP

A pornószínésznőnek fizetett hallgatási pénzzel összefüggésben üzleti iratok meghamisításával megvádolt Donald Trump volt elnök megtestesíti az amerikai jobboldal bizonyos problémáit. 

A Republikánus Párt bajai azonban a 2024-es előválasztás vélelmezett éllovasánál sokkal mélyebben gyökereznek.

Ezt a tézist alátámasztják a konzervatív Tennessee-ben történtek is, ahol az országos szinten ellenzékbe szorult Nagy Öreg Párt (Grand Old Party - GOP) évek óta stabil túlhatalommal rendelkezik. A whiskey-jéről, Elvis Presleyről és más, könnyűzenei ikonokká vált szülötteiről híres délkeleti állam múlt csütörtökön került reflektorfénybe, miután a helyi képviselőházban több mint háromnegyedes többséget birtokló republikánusok megfosztották mandátumától két demokrata képviselőtársukat, Justin Jonest és Justin Pearsont.

Az Egyesült Államok-szerte ritkán alkalmazott retorzióról van szó, amelyet általában kétpárti támogatással vetnek be, bűncselekményekkel vagy szexuális visszaélésekkel gyanúsított politikussal szemben. A 27 éves Jonest és a nála két évvel idősebb Pearsont viszont a republikánusok arra hivatkozva büntették meg, hogy “tudatosan és szándékosan rendbontást okoztak és lejáratták” a tennessee-i képviselőházat. Vétkük az volt, hogy megzavarták a törvényhozás ülését: másfél hete hangosbeszélővel vezényelték a karzaton összegyűlt demonstrálókat, a fegyvertartási szabályok szigorítását követelve a március végi 3 gyermek és 3 felnőtt áldozattal járó nashville-i iskolai lövöldözés apropóján.

A tiltakozóakcióhoz egy harmadik párttársuk, a 60 éves Gloria Johnson is csatlakozott. Ő nem nyúlt a megafonhoz, esetében végül egy szavazat híján nem is jött össze a kizáráshoz szükséges kétharmad. Ez viszont csak még jobban felpaprikázta az indulatokat, hiszen Jones és Pearson afroamerikai, míg Gloria fehér etnikumú, s mindhárman úgy érezték, a bőrszín szerepet játszott az eltérő szavazatarányokban. Azért is élhettek a gyanúperrel, mert a helyi republikánus elitnek a közelmúltban is akadtak gondjai a faji alapú előítéletekkel: 2019-ben például az akkori republikánus házelnök kabinetfőnökének kiszivárgott rasszista üzenetei okoztak botrányt, az egyikben például idiótáknak nevezték a fekete embereket.

A tennessee-i eset kellemetlen a Republikánus Pártnak. Egyrészt a felmérések szerint az ameriakiak többsége - helyi és országos szinten egyaránt - a lőfegyverek vásárlásánál szigorúbb ellenőrzést követelő demokraták pártján áll. Másrészt a képviselők kizárása újabb bizonyítéka annak, hogy a 2021. január 6-i Trump-féle puccskísérlet egy mélyebben gyökerező demokráciaellenes-attitűd tünete volt a GOP-ban. A múlt pénteken sietve Tennessee-be látogató Kamala Harris alelnök is igyekezett ráirányítani a figyelmet ezekre, az ellenzékre rossz fényt vető tényekre.

Szintén kínos a republikánusoknak, hogy a fokozott sajtóérdeklődés miatt több korábbi helyi botrányuk is országos nyilvánosságot kapott. Egyebek mellett előkerült egyik volt képviselőjük, David Byrd szexuális zaklatási ügye. Az egykori középiskolai kosárlabdaedzőt 2018-ban három volt diákja vádolta meg azzal, hogy fogdosta és csókolgatta őket. Még egy hangfelvétel is előkerült, amelyen a politikus - konkrét vétkei megnevezése nélkül - bocsánatot kért az egyik gyanúsítójától. A GOP képviselőházi frakciója mégsem kezdeményezte Byrd kizárását, mondván a képviselő tisztességes választáson nyerte el mandátumát. Büntetlenül, sőt kivizsgálatlanul maradt egy 2019-es incidens is, amikor egy ismeretlen republikánus levizelte a párt egyik képviselőjének, Rick Tillisnek az irodai székét. A gyerekes tett vélhetően bosszú volt, amiért Tillis a párttársai szennyesét kiteregető anonim Twitter-fiókot üzemeltetett.

A demokrata duó kizárásával ráadásul feleslegesen ártott magának a GOP, hiszen rövid időn belül mindketten visszatérhetnek a törvényhozásba. Mindkét érintett elkötelezetten progresszív választókörzetet képvisel, márpedig megüresedett mandátumok sorsáról ideiglenesen a helyi önkormányzat, majd időközi választáson maguk a szavazók dönthetnek. Justin Jonesnek a nashville-i városvezetés egyhangú szavazással adta vissza képviselői helyét, ma pedig várhatóan hasonlóan határoznak majd Justin Pearson esetében Memphis előljárói.