;

vita;menekültszálló;Egyesült Királyság;menekültpolitika;

A brit belügyi tárca már bérbe is vette a Bibby Stockholm lakóhajót, melyet a dél-angliai Weymouth kikötőjében tartanak majd

- Vihart kavar a Bibby Stockholmra száműzendő menekültek ügye

A belügyminiszteren kívül kevés támogatója akad a délnyugat-angliai Dorset megye partjaihoz telepítendő lakóuszálynak.

Alaposan feldúlta a kedélyeket a londoni belügyminisztérium múlt héten nyilvánosságra került legfrissebb menekültügyi terve, amely szerint már májustól egy háromszintes úszó szállóban készülnek elhelyezni 500 egyedülálló, menekült státuszért folyamodó férfit. A The Times információi szerint a tárca már bérbe is vette a Bibby Stockholm nevű lakóhajót, melyet a dél-angliai Weymouth kikötőjében tartanak majd jövő év őszéig. A fotók alapján lehangolóan csupasznak tűnő bárka a Bibby Marine tengeri elszállásolást nyújtó vállalat tulajdona, és jelenleg az amerikai 6. flotta egyik parancsnoki hajójának, a Mount Whitney-nek a tengerészei tartózkodnak rajta, míg hajójuk olaszországi felújításon esik át. A Bibby Stockholm nem alkalmas hajózásra, és csak 3-5 tengeri csomós sebességgel vontatható.

A "lebegő szállodában" a terv szerint addig tartózkodnak majd a menekült státuszért folyamodók, amíg kérelmüket el nem bírálják. A körülmények "egyszerűek, de a célnak megfelelőek", és az ellátásról gondoskodó társaság az étkezésen kívül orvosi és biztonsági szolgáltatásokat is nyújt majd. A Bibby Stockholm ideiglenes elszállásoltjait nem tekintik "foglyoknak", szabadon jöhetnek-mehetnek majd, de ez a kikötő üzemelésének fenntartása érdekében csak szervezett formában, kíséret mellett tehetik meg, és este 11 órától kijárási tilalom vonatkozna rájuk.

Az elsődleges cél, hogy a hajóval kiváltsák az államilag finanszírozott szállodai elhelyezést. A brit költségvetésen óriási teher a napi 6 millió fontos számla, amibe a jelenleg több mint 51 ezer ember "feje fölé fedelet biztosító" 395 szálloda kerül. Robert Jenrick, a belügyminiszter helyettese egyetértett főnökasszonyával abban, hogy "le kell állítani a költséges szállodák használatát azok számára, akik szükségtelen és veszélyes utazásoknak teszik ki magukat". A Suella Bravermannél általában engedékenyebb hangot megütő államtitkár ezúttal leszögezte, hogy a kormány "nem fogja az illegális migránsok érdekeit a brit embereké elé helyezni, akiknek szolgálatára megválasztották".

A tengerparti, természeti és történelmi látnivalókban gazdag Dorset megye csekély lelkesedést mutat a Bibby Stockholm iránt. David Sidwick főkapitány egészen a belügyminiszter asszonyig futott panaszával, emlékeztetve arra, hogy pont ez a megyei egység a második legrosszabbul finanszírozott rendőrség a szigetországban, s már így is csak küszködve bírkózik meg a nyaranta ide érkező egymillió turista biztonságának megóvásával. Míg a Weymouth közeli Portland félsziget polgármestere csak azt az ígéretet vonta kétségbe, miszerint a lakóuszály nem érinti majd a helyi közösséget, South Dorset konzervatív képviselője, Richard Drax már ügyvédekkel tárgyal arról, jogi úton meg lehet- e akadályozni, hogy előzetes konzultáció nélkül "menekültekkel árasszák el választókerületét". Más politikusok attól tartanak, hogy körzetük "szélsőjobboldali aktivisták melegágyává válhat".

A terv ellenzői közé tartoznak a bevándorlókkal foglalkozó segélyszervezetek is, közöttük a Migrant Help, amely a kormánnyal kötött szerződése alapján nyújt segítséget a menekült státuszuk elbírálására váróknak a hosszú procedúra idején. A jótékonysági szervezet 60 éve áll az otthonuk, hazájuk elhagyására kényszerültek rendelkezésére, abban a szilárd hitben, hogy "mindenki megérdemli a békét és nyugalmat, emberi jogai tiszteletben tartását". A Migrant Help emlékeztet arra, hogy a menekülők között háborúk és üldözés elők szökők vannak, akiket nem szabat tovább traumáknak és nehézségeknek kitenni. Felmerült ebben az oly összetett ügyben egy további szempont is. Akármennyire is jól fizető kormányzati megbízásról van szó, még a szóba jövő fő- és alvállalkozók sem biztosak benne, hogy "hírnevüket kockára akarják- e tenni az ellentmondásos politikán alapuló munkával"?

Pénzügyi kérdőjelek is tarkítják a képet, miután kitudódott, az elmúlt évben 3,7 milliárd fontra (1581 milliárd forint) rúgtak a menekültügyi költségek. A számot jobban lehet értékelni annak fényében, hogy eltörpül mellette az afrikai országoknak nyújtott támogatás 1,1 milliárdos összege. A nemzetközi segélykeret "elterelése" következtében nem sok marad olyan nyomasztó problémák megoldására, mint a pakisztáni árvíz, vagy annak ellentéteként a szomáliai szárazság. A külügyi, nemzetközösségi és nemzetközi segélyezési minisztérium utóbbi tevékenységének büdzséjét immár 30 százalékban odahaza költik el, ahelyett hogy nevének megfelelően külföldre kerülne.

Belügyminisztériumi dolgozók lázasan dolgoznak legalább 25 ezer menekült elszállásolásán, elsősorban a védelmi tárca által kimustrált egykori kaszárnyákban, de foglalkoznak előregyártott elemekből összeszerelhető épületek lehetőségével is. Nagy nyomás nehezedik a rendszerre, hiszen a húsvét előtti enyhe, napos időben ismét emelkedett a La Manche-csatornán át lélekvesztőkön érkezők száma. Egy hét alatt 877-en értek partot, kétségbe vonva a hangzatos "Stop the Boats" politika realitását. Míg a már három törvényhozási olvasaton is átesett új menekültügyi törvény szellemében minden, kishajón érkezett illegális bevándorlót azonnal deportálni fognak, az eddigi 45 ezerből mindössze 215-öt tudtak a hatóságok kitoloncolni.

A kormány egyelőre nem válaszolt az ügyben feltett kérdésekre.