;

korrupció;bűnügy;Skócia;Egyesült Királyság;Skót Nemzeti Párt;Nicola Sturgeon;

Padlóra küldte a mozgalmat Nicola Sturgeon férjének közel félnapos őrizetbe vétele, megkérdőjeleződött a vezetőválasztás tisztasága is

- Káosz a Skót Nemzeti Pártban

Csak a négynapos húsvéti ünnep előestéjén vonultak el a nyomozók Nicola Sturgeon, az SNP korábbi vezetője, egyben a tartomány volt első minisztere glasgow-i rezidenciája elől. A rendőrség szerda hajnalban tartott razziát a visszavonulását február közepén bejelentett, de ténylegesen csak kilenc nappal korábban távozott karizmatikus politikus egyszerű otthonában, sőt annak kertjében is. Őrizetbe vették Sturgeon férjét, Peter Murrellt, aki csak március végén vált meg SNP-vezérigazgatói funkciójától, amit 1999 óta töltött be. A pártmenedzsert 11 órán keresztül hallgatták ki a rendőrségen, majd vádemelés nélkül szabadon engedték. Tévéfelvételek tanúsága szerint a volt autonóm kormányfő és a sziklaszilárd támaszának tekintett Murrell ingatlanából és a detektívek által felásott kertből óriási mennyiségű bedobozolt iratot, de látszatra szerszámos ládákat és kábeltekercseket is elvittek. A félnapos őrizetbe vétel része egy átfogó vizsgálatnak, mely arra keres választ, mire ment el, sőt hogy tűnt el 600 ezer font (közel 257 millió forint), amit az SNP a skót függetlenség kivívását célzó kampányra gyűjtött össze támogatóitól.

Mire az ünnepelt, a sorozatban nyolc választást nyert, még mindig csak 52 éves Nicola Sturgeon hátat fordított a skót politikának, tekintélyét több ügy, köztük a gazdaság, az oktatás- és az egészségügy megroggyanása, de transzgender témák ellentmondásos kezelése is megrendítette. Mindeközben az 58 éves Peter Murrell feje felett is gyülekeznek a viharfelhők, nemcsak a pénzügyi kételyek, hanem egy manipulációs botrány miatt is. A Sturgeon pótlását szolgáló vezetőválasztási folyamat során előbb a kommunikációs igazgató, majd maga a vezérigazgató kényszerült felállni, amikor kiderült, félrevezette a sajtót, letagadva, hogy 2021 óta több mint 32 ezerrel, 104-ről 72 ezerre csökkent a párttagság létszáma. Ha magától nem távozott volna, bizalmi szavazás indult volna ellene.

Skócia új első minisztere, Humza Yousaf megválasztásának eleve nem volt egyértelműen pozitív visszhangja, attól eltekintve, hogy a közvélemény értékelte az újabb fiatal, dél-ázsiai etnikumú muszlim politikus felé megnyilvánult bizalmat. A korábbi állásaiban sorozatban kudarcot vallott vezető kis többséggel, 52:48 százalékos arányban győzte le Kate Forbes volt pénzügyminisztert. Miután Yousaf számított a folytonosság képviselőjének, most két gyanú is elkerülhetetlenül felmerült. Az egyik összeesküvés-elmélet, hogy összejátszott a rendőrséggel, amely megválasztásáig jegelte a régóta tartó nyomozást. Az új első miniszter kikérte magának a „suskust”, az összefonódást a Police Scotlanddel. Az pedig Nicola Sturgeont érintő felvetés, hogy az esetleges pénzügyi szabálytalanságokra fókuszáló kutakodás miatt mondott le váratlanul hatalmáról, és ugyancsak erre való tekintettel zavarták le hat hét alatt az új vezető megválasztását. A The Daily Telegraph tudomása szerint több SNP-protagonista követeli a voks megismétlését a „körülmények jelentős megváltozása miatt”, s mert nem hiszik el Yousaf „ártatlanságát”. Nicola Sturgeon, akiről mindeddig mindenki azt gondolta, hogy a jövőjét egy nemzetközi szervezet élén látja, váltig tagadja előzetes tudomását a készülő rendőrségi rajtaütésről, most első reakciójaként lemondta részvételét egy környezetvédelmi rendezvényen.

Az SNP két korábbi vezetője is kétkedésének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy Sturgeon ne tudta volna, mi zajlik a háttérben. Jim Sillars, az SNP egykori második embere ugyan úgy érzi, hogy „ha a káosz nem is változtat feltétlenül a függetlenségpártiak durván 45 százalékos jelenlegi arányán, nem biztos, hogy a Skót Nemzeti Pártot tekintik majd az ehhez vezető első számú eszköznek”. Alex Neil volt egészségügyi miniszter „választási katasztrófára” számít a jövő évi brit parlamenti vokson, ha Humza Yousaf nem szedi össze magát, és nem teszi rendbe a problémás ügyeket, főleg az egészségügyet és az oktatást.

A hongkongi küldeményben több álgyermekjáték, így egy Peppa malacos ételhordó-doboz is volt.