Japán;Észak-Korea;rakétakísérlet;szankció;

Észak-koreai rakétakísérletről szóló hír egy tokiói képernyőn 2023. március 16-án

- Japánnak elege lett a rakétakísérletekből, két évvel meghosszabbította a szankcióit Észak-Korea ellen

A phenjani rezsim csak márciusban hét kis- és nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki a térségben.

Japán két évvel meghosszabbította azokat a javában kereskedelmi szankciókat, amelyeket Tokió Phenjan számos ballisztikusrakéta-kilövése miatt szabott ki Észak-Koreára – közölte péntek reggel a tokiói kormány

A Kisida Fumio vezette kormány még a szankciók jövő csütörtöki lejárta előtt gondoskodott azok meghosszabbításáról.

A szankciók megtiltják a kereskedelmet, szerepel köztük például az is, hogy egyetlen olyan hajó sem köthet ki japán kikötőben, amely előtte észak-koreai kikötőt is érintett.

A döntésben szerepet játszott, hogy Észak-Korea újabb és újabb rakétakísérleteket hajt végre a térségben: Csak márciusban hét kis- és nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki. A kormány emellett a japán állampolgárok eltűnése miatt is neheztel Észak-Koreára, akik vélhetően emberrablás áldozatai lettek.

– Minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy a nemzetközi közösség szoros együttműködésében megoldást találjunk mind az emberrablások, mind pedig a nukleáris- és rakétaprogramok okozta kérdésekre – nyilatkozta Macuno Hirokazu, a kabinet főtitkára.

Japán régóta küzd azért, hogy hazahozhassa azokat az állampolgárait, akiket az 1970-es és 1980-as években észak-koreai ügynökök elhurcoltak, ám egyelőre nem történt előrehaladás e téren.

Kisida Fumio már korábban jelezte, hogy előfeltételek nélkül készen állna találkozni Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel, Phenjan részéről azonban nem mutatkozott még érdeklődés a kétoldalú tárgyalások iránt.

Tokió 2006-ban vezette be a szankciókat Phenjan ellen, azóta ugyanakkor kiterjesztette a büntetőintézkedések körét.

Kisebb dózisokban adagolja a Moszkva-Minszk duó a híreket a Belaruszba telepítendő vagy más esetleg ott lévő atomfegyverekről. Új elem ez a kelet-európai helyzetben – elsősorban a pszichológiai hadviselésben.